2007. március. 26. 19:15 Utolsó frissítés: 2007. március. 26. 19:23 Itthon

Szilvásy szomszédai is jeleztek a titkosszolgálatnak

A Nemzetbiztonsági Iroda állítja: a Nemzetbiztonsági Hivatal nemcsak Szilvásy György kancelláriaminisztertől tudta meg, hogy vidéki házánál „érdeklődtek utána”, hanem a helybéliek is felhívták erre a szolgálat figyelmét. Korábban az NBH azt állította: a helyszíni adatgyűjtést a miniszter jelezte a titkosszolgálatnak.

A Nemzetbiztonsági Iroda hétfői közleménye szerint Demeter Ervin fideszes képviselő kétségbe vonta, hogy Szilvásy György miniszter nemzetbiztonsági védelem alatt áll és azt sugallta, hogy a Nemzetbiztonsági Hivatal adatgyűjtő eljárása az adott ügyben nem volt törvényes. Az iroda szerint a képviselő téved, mivel az 1995 évi CXXV törvény indoklása kimondja: "Kiemelt jelentőségű nemzetbiztonsági érdek, hogy az állami élet és a közigazgatás szempontjából fontos személyek tevékenysége ellen irányuló jogellenes törekvéseket felderítsék.

A Nemzetbiztonsági Iroda felhívja a figyelmet arra, hogy a szolgálatok által végzett nemzetbiztonsági védelem célja egy általános szűrő-kutató jellegű felderítő tevékenység. A védelem ellátása során a szolgálatok azokat a jelzéseket információkat kutatják és dolgozzák fel, amelyek a védendő személyek környezetében történő ellenséges szándékú "beépülésre", befolyásolásra, (támadásra) utalnak" – írják, hozzátéve: nyilvánvaló, hogyha helyben akkor olyan információk keletkeztek amelyek a miniszter szokásairól, látogatásainak gyakoriságáról szóló adatgyűjtésre vonatkoztak, akkor ezek vizsgálata nemzetbiztonsági feladat volt, ami része a nemzetbiztonsági védelemnek.

Az iroda szerint az NBH egyébként a képviselő állításával ellentétben nemcsak a minisztertől szerzett tudomást arról, hogy érdeklődtek utána épülő vidéki házánál és a környéken: a helybeliek is felhívták erre a figyelmet. Korábban az NBH azt állította: a helyszíni adatgyűjtést a miniszter jelezte a titkosszolgálatnak.

A Nemzetbiztonsági Iroda azt követően adott ki közleményt, hogy a Fidesz nevében Demeter Ervin felszólította Szilvásy György kancelláriaminisztert, hogy mielőbb, lehetőleg még vasárnap adjon tájékoztatást arról, miért zaklatja az újságírókat.  Az ügyről a Magyar Nemzet számolt be szombaton. "Művelet: újságírókat zaklat az NBH " címmel közölt cikkében a lap azt írta: "A Nemzetbiztonsági Hivatal ( NBH ) munkatársai jelentek meg lapunk újságírójánál azt követően, hogy kollégájával Lesencefalun, Szilvásy György kancelláriaminiszter nagyszabású építkezésén járt." Az NBH válaszul közölte: nem volt művelet, nem volt zaklatás.

Ugyanakkor maga az érintett, Szilvásy György vizsgálatot kezdeményezett a Nemzetbiztonsági Hivatalnál. Szilvásy ezzel kapcsolatban elmondta, természetesnek tartja és megérti, hogy az újságírók csak a munkájukat végezték, amikor felőle érdeklődtek, de ugyanígy jártak el a Nemzetbiztonsági Hivatal munkatársai is, akiknek kötelességük, hogy amennyiben egy nemzetbiztonsági védelem alatt álló személyről valakik információkat próbálnak gyűjteni, ellenőrizzék, hogy valójában kik és milyen célból teszik ezt. Úgy fogalmazott: egy demokráciában kulcskérdés, hogy az újságírók szabadon és háborítatlanul dolgozhassanak, ezért az ügy részleteinek tisztázása érdekében vizsgálatot kezdeményezett a Nemzetbiztonsági Hivatalnál.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.