2007. március. 20. 20:10 Sipos Anett Utolsó frissítés: 2007. március. 21. 08:09 Itthon

A Hild-ház nem bontható

Varga Kálmán, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) vezetője bejelentette, hogy sem most, sem ezt megelőzően nem járult hozzá a hivatal a Király utca 40. bontásához. Az utóbbi két évben az örökségvédelem szimbólumává lett épületet a VI. kerületi önkormányzat értékesítette. Az Óvás! egyesület azonban rámutatott, hogy a hasonló típusú ingatlanügyekkel szintén megpörkölődött VII. kerület által kiadott építési engedély törvénytelenül született.

A Király utca 40. bontásának megóvása elsődleges indoka a civilek szerint az volt, hogy a ház műemléki környezetben áll, ezért a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) jóváhagyása nélkül nem bontható. Ezt követően a régi pesti zsidó negyed egységes architektúrájának megóvásával is érveltek, amely a Világörökség részét képező Andrássy út tőszomszédságában, 2001 óta az UNESCO védelme alatt áll. Ez azonban nem tartotta vissza a beruházót, a multinacionális Autoker Holdingot abban a szándékában, hogy lebontsa a házat, és helyére a Király utcában már másutt is látható újszerű társasházat emelhessen olyan lakásokkal, amelyeket már hirdetetésekben is kiajánlott.

Kik is azok a Szépkorúak?
A terézvárosi lakókhoz írt polgármesteri levélből már felemlegetett Szépkorúak Társasága is érdekes része a VI. kerület mindennapjainak. A szervezetet Schmuck Andor alapította (Fürst György korábbi gazdasági alpolgármester jó barátja, akivel a nexus még a rendszerváltáskori Baloldali Ifjúsági Társaságból eredeztethető). A Szépkorúak Társaságának mind a mai napig működik egy igen aktív VI. kerületi szervezete, amelynek rendezvényein a haknizó Korda György és Aradszky László mellett gyakorta feltűnt Verók István polgármester is, ám ő már nem énekesi minőségben.
A koncepció időközben változhatott, hisz az Óvás! kitartásának és tüntetéseinek köszönhetően a bontást bírósági eljárással megállították. Ez ellen a VI. kerület fellebbezet és 2007. január 4-én a másodfokú ítéletben felhatalmazást kapott az újabb dózer elindítására. Ezt Verók István, a VI. kerület polgármestere már úgy kommunikálta a lakók felé, hogy végre az utolsó akadály is elhárult a Terézváros megújulását is szolgáló beruházás elől, a katasztrofális műszaki állapotú ingatlan helyett a XXI. század követelményeinek megfelelni képes ház áll majd, amelyben a kerületvezetés szociális érzékenységét bizonyítandó a Terézváros időseit tömörítő Szépkorúak Társasága is helyet kaphat.

Verók István a hvg.hu-nak is küldött egy levelet, mert megírtuk, hogy nem felelt meg a valóságnak, amikor sajtóközleményben a Király utca 40-et bontásra ítélt háznak mondta. A kerületi polgármester helyreigazítást nem kért. Mint kedden a KÖH sajtótájékoztatóján kiderült, okkal marad csendben, hisz Varga Kálmán, a hivatal elsőszámú vezetője is kijelentette, ez a ház soha nem volt bontásra jelölt épület.

Az örökségvédelmi hivatalban azt is elmondták, hogy bár az épület nem lehet lebontani, vannak visszafordíthatatlan károkat szenvedett részek (például csapos fafödém) a VI. kerületi önkormányzat másfél éves gondatlanságából adódóan, ezeket cserélni kell, de a felelősség kizárólag Terézvárost terheli.

A hvg.hu szerette volna megtudni, hogy ezért számíthat-e bírságra a VI. kerület? A KÖH nyilatkozata szerint nekik erre hatáskörük nincs, csak az eljáró XIII. kerület, mint építési hatóság bírságolhatna; ezt azonban vélhetően nem teszi meg Angyalföld, hisz ő is a teljes bontás mellett foglalt korábban állást. Mint ebből is látszik,  a KÖH tiltása még korántsem jelenti azt, hogy a Hild-ház ügye véglegesen megoldódott volna.

Felelősségrevonás nem volt, és nem is várható a korábbi tapasztalatot szerint (Andrássy úti házeladások, erzsébetvárosi ingatlanpanamák). A VI. kerületi önkormányzatnak még most is meg van a lehetősége, hogy a KÖH álláspontját felülbírálandó másodfokra vigye az ügyet. A Hild-ház körül mind nagyobbra dagadt botrányra való tekintettel azonban egyre többen szeretnék nyugvópontra helyezni az ingatlan sorsát. A Fővárosi Önkormányzat kreatív javaslatot terjesztett a VI. kerület elé. Úgy döntött, inkább csereingatlant ajánl fel a beruházónak. A Király utca 40-ből pedig a korábbi Óvás! által kezdeményezet pályázat nyertes javaslatának megfelelően kollégiumot alakítana ki úgy, hogy annak megőrzi minden építészeti értékét.

Szerettük volna megkérdezni a Verók István polgármestert is, ám a délután folyamán nem értük el.

Hirdetés