Király utca: a nem létező zsidónegyed főutcája
Sárközi Mátyás pompás kis irodalmi bedekkert (A Király utcán végestelen-végig) írt a Király utcáról, mely körül az utóbbi években magasra csaptak a viták. Miért terelődött a figyelem erre a patinás utcára? Nyilvánvalóan azért, mert Budapestnek a harmadik évezred elején fontossá vált, hogy merre fejlődik tovább, milyen lesz az identitása, márpedig e nagyfontosságú kérdésekre adott válasz messzemenően kötődik a Teréz- és az Erzsébetváros határát képező utcához, és körülötte elterülő, rekonstrukció alatt álló, sokak szerint felismerhetetlenné csúfított városnegyedhez.
Sárközi Mátyás |
Egymás mellett éltek itt az elmagyarosodott németek, szlovákok és zsidók, és a többséget az utóbbiak alkották. Sárközi Mátyás így jellemzi a környéket, érintve a társadalmi mobilitás napjainkig izgató témáját: „1900-ban a Király utca lakosságának a hetven százaléka zsidó volt. Jó néhány százalékban csiszolatlan modorú, egyszerű emberek, akik nagy szegénységből jöttek. S lám, ebből a kétes egzisztenciájú tömegből sarjadtak nemzedékekkel később bankárok, magyar nemessé avanzsált milliomosok, Nobel-díjas büszkeségeink, írók és művészek, jeles jogászok és orvostanárok.”
Mégsem állja meg a helyét, hogy Pestnek ez a része „zsidónegyed” volt, ahogy ezt az „Óvás” egyesület vezetői állítják. Tény, hogy ezen a vidéken valóban sok zsinagóga épült, melyeknek egy része ma is működik, és Király utca volt nyilas kormányzat által 1944 december elején kijelölt gettó határa. Mégis találóbb úgy definiálni, hogy „kereskedőnegyed- sok zsidó vonatkozással”, hiszen a szegregáció önkéntes volt, és sohasem teljes. Az itt élők, főként albérlők és ágybérlők, átmeneti jellegűnek tekintették itteni tartózkodásukat. Pesten - középkori előzmények híján - nem lehet a szó hagyományos értelmében vett zsidónegyedről beszélni, úgy, mint Prágában vagy Krakkóban.
Király utca © Bíró Csongor |
Ha zsidó lakók híján zsidónegyedként nem rekonstruálható a Belső-Erzsébetváros, mit kezdjenek vele a városépítészek és a befektetők? A fővárosi önkormányzatnak szemmel láthatóan nincs egységes, kialakult koncepciója a sorsáról, hiszen régi funkciója felett eljárt az idő, és nem lehet többé a kereskedelem központja sem.
Senki sem tudja, pontosan, milyen céllal, de a Király utca mögötti területeken folyamatosan bontanak, óriási üres telkeket alakítanak ki, s csak találgatni lehet, milyen lesz a felépülő régi-új városrész arculata. Ez az oka annak, hogy, az egykori főutca rekonstrukciója egyelőre teljesen sikertelen, nem is hasonlítható a Belső-Ferencváros ütőerévé vált, kulturális és vendéglátó funkciót kapott Ráday utcáéhoz. Talán nem járt messze az igazságtól a Király utca 40. ház bontása ellen tiltakozó városvédő aktivista, amikor az idén februárban arról beszélt egy tüntetésen, hogy „egyes kerületi potentátok szűk utcákban nyolcemeletes bérpaloták építését engedélyezik, spekulánsok terveire bólintanak rá, félresöpörve a városszépészeti szempontokat”. A tiltakozó fiatalemberbe a rendőrök belefojtották a szót, és a gyülekezési törvény megsértése miatt bilincsbe verve elvezették.
Király utca © Bíró Csongor |
Jó érzés arra gondolni, hogy Sárközi Mátyás kötete megőriz valamit abból, amit a borítón látható légi felvételből nem lehet kivenni, s félő, hogy mindörökre elenyészik. Talán az egykori reklámszöveg sem merül feledésbe: „Én csak Hermes maláta gyermektáp-kétszersültet és piskótát eszem. Erőt ad! Vért képez! Gyártja Glazner Miksa, Király ucca 56.”