2007. március. 13. 14:52 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. március. 13. 15:43 Itthon

A kaposvári társulat Znamenák és Mohácsiék mellett

A kaposvári Csiky Gergely Színház társulatának tagjai veszélyben érzik műhelyük jövőjét, mert attól tartanak, hogy az igazgatói pályázat elbírálásánál "kevésbé szakmai, sokkal inkább politikai szempontok az iránymutatóak" – olvasható nyilatkozatukban.

URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

A nyilatkozat 65 aláírója méltatlannak tartja ezt a helyzetet, mert munkájukat "mindig is a művészi szabadság, a magyar és az európai színházkultúra mellett való elkötelezettség jellemezte és jellemzi ma is, politikai pártoktól és rendszerektől függetlenül". Emlékeztetnek arra: csaknem 30 év után a színház eddigi vezetője, Babarczy László leköszön. A megüresedő igazgatói posztra a kaposvári önkormányzat pályázatot írt ki, amelyre a társulat bizalmát élvező Znamenák István, a színház vezető rendezője és színésze mellett Korognai Károly, a Szegedi Nemzeti Színház korábbi igazgatója jelentkezett.

Az első forduló eredménytelenül zárult, mert egyik jelentkező sem kapta meg a kinevezéshez szükséges minősített többséget a képviselő-testülettől. Így újabb pályázatot hirdettek, a megbízatás időtartama a korábbi kiírásban szereplő 3 évről 1 évre csökkent. Az újabb fordulóra is Znamenák István és Korognai Károly jelentkezett.

Jövő kedden tartják a két pályázó bizottsági meghallgatását, és nincs kizárva, hogy szerdán rendkívüli ülésen döntenek a kaposvári képviselők az új igazgató személyéről. Az aláírók az 1 évre szóló kinevezést szakmailag nehezen értelmezhetőnek tartják, "mivel nyilvánvaló, hogy művészi program ilyen rövid idő alatt nem valósítható meg". A társulat ennek ellenére kérte fel Znamenák Istvánt, hogy másodszor is pályázzon.

Az aláírók azt kérik a döntéshozóktól: "továbbra is támogassák a Csiky Gergely Színház jelenlegi társulatát, hogy a jövőben is rangjához méltóan működhessék".

"Most, amikor elmúlt korok világára emlékeztető támadások érnek bennünket, aggódunk a kaposvári Csiky Gergely Színház jövőjéért" – olvasható a nyilatkozatban annak kapcsán, hogy a második pályázati forduló előtt támadások érték a Mohácsi János által rendezett, az 1956-os forradalom 50. évfordulója alkalmából bemutatott 56 06 /őrült lélek vert hadak című előadást s annak nyomán a színházat.

Az előadás kapcsán egy szélsőséges internetes portál február 20-án nevekkel és elérhetőségekkel közzétett felhívására gyalázkodó, sértő, fenyegető hangú leveleket, telefonokat kapott több szereplő, a rendező és a színház titkársága.

Jobbágyi Gábor, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem polgári jogi tanszékének vezetője pedig – aki az előadást nem látta –a Somogy megyei főügyésznél személyiségi jogi per indítványozását kérte az író, az igazgató és a rendező ellen. Beadványában emellett az előadás felfüggesztését kérte a per jogerős befejezéséig arra való hivatkozással, hogy a darab sérti az 1957-ben halálra ítélt, ám később a bíróság által mentesített fiatal medika, Tóth Ilona emlékét. Az MTI információi szerint a Somogy Megyei Főügyészség március 26-ig dönt a beadványról.

A Mohácsi testvérek - Mohácsi István író és Mohácsi János rendező - darabjában a fiatal Sáry Flóra nevű orvosnőt kivégzik, mert részese volt az ÁVH-gyanús Kollár István meggyilkolásának. A darabban bemutatott történet alapja Tóth Ilona sorsa. "Alakjában az a fiatal nő érdekelt minket, aki összeroppanva túlvállalt munkáitól, a röplapok gyártásától, a kórházi osztály vezetésétől, az ellenállók bújtatásától és az iszonyú fáradtságtól, katasztrofális döntést hoz. Az út érdekelt minket, merthogy Tóth Ilona döntése tragikus volt, azt vitatni nem lehet, de furcsa módon jelen esetben a színpadi és magántragikum úgyszólván ugyanaz" – nyilatkozta korábban a Somogyi Hírlapnak Mohácsi János.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.