2007. február. 26. 09:06 MTI Utolsó frissítés: 2007. február. 26. 13:57 Itthon

Augusztus 20. károsultjai perlik a magyar államot

Az augusztus 20-i tűzijáték sérültjei egyelőre 6,2 millió forintos kártérítést követelnek az államtól, de az összeg jóval magasabb is lehet - erősítette meg a Magyar Nemzet című napilap hétfői számában megjelent hírt a 32 felperest képviselő Hantos Ádám ügyvéd.

A polgári kártérítési pert az augusztus 20-i vihar négy áldozatának hozzátartozói, valamint a viharban kisebb-nagyobb sérüléseket szenvedettek indították a Miniszterelnöki Hivatal, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, a Budapesti Rendőr-főkapitányság, illetve a tűzijátékot szervező Nexus Reklámügynökség Kft. és a rakétákat fellövő Absolut Pyro Kft. ellen.

A keresetlevelet a múlt hét végén nyújtották be a Fővárosi Bíróságra, amely két-három hónap múlva tűzheti ki az első tárgyalást. Az ügyvéd elmondta azt is: nagyon sok tanú meghallgatását indítványozta, a per legalább egy, de akár két-három évig is elhúzódhat.

A 32 károsult összesen 6,2 millió forint megfizetését kéri az alperesektől. Azért ilyen viszonylag alacsony összegben határoztuk meg a kártérítés összegét - mondta az ügyvéd - mert még nem zárultak le azok az orvos- szakértői vizsgálatok, amelyek pontosan megállapítják az egészségügyi károsodásokat. Ha ez elkészült, a követelést felemeljük a reális összegre, 80-100 millió forintra - tette hozzá.

Mint rámutatott, a kártérítési igény alapja a jogellenes magatartás elkövetése, a kár, és az, hogy a kettő között okozati összefüggés legyen. A kár ebben az esetben az elszenvedett sérülés, a jogellenes magatartás pedig a hatóságok és gazdasági társaságok mulasztása, hibája.

A legnagyobb hiba, hogy a döntéshozók lemondhatták volna a rendezvényt, mivel a meteorológiai szolgálatnak másfél órával a vihar előtt volt információja a viharról. Ez az információ azonban elakadt a katasztrófavédelemnél. A két gazdasági társaság ott hibázott, hogy nem tájékozódott a meteorológiai helyzetről, holott ez elvárható lett volna, illetve abban hibázott, hogy az erős szél ellenre mégis fellőtték a rakétákat - magyarázta.

Mint mondta, a Miniszterelnöki Hivatal hibázott, mivel nem kötötte ki a szerződésben azt, hogy a szervezőnek tájékozódnia kell a meteorológiai szolgálatnál az időjárásról. A rendőrség pedig nem mondta le a tűzijátékot, noha lehetősége lett volna erre, mivel a vihar kezdete előtt 40 perccel tudott arról.

Hirdetés
További cikkeink Trump elnöki beiktatásáról