Móri ügy: vizsgálat a rendőrségnél, az ügyészségnél és a bíróságnál?
Az Igazságügyi és Rendészeti Minisztériumban ma konzultálnak Bene László országos rendőrfőkapitánnyal arról, hogy szükséges-e a rendőrségen belső vizsgálat a móri ügyben "nyilvánvalóan valami gellert kapott" nyomozás miatt – mondta a tárca államtitkára az MTV Nap-kelte című műsorában.
Kondorosi Ferenc arra a kérdésre, hogy véleménye szerint indokolt-e a belső vizsgálat, úgy válaszolt: "én szerintem feltétlenül, mert nyilvánvalóan valami gellert kapott ez a nyomozás". Arra, hogy hol kaphat gellert egy nyomozás, kijelentette: "a bizonyítékok értékelése kérdéses pontja az eljárásnak. (…) A tárca természetesen az igazságszolgáltatás menetének szabad utat enged. (...) Az viszont tény, az országos rendőrfőkapitány úrral a mai napon konzultálunk arról a kérdésről, hogy indokolt-e, szükséges-e a rendőrségen belül egy vizsgálat" – mondta Kondorosi.
Az államtitkár arra a felvetésre, lehet-e példamutatóan gondos eljárás során is téves ítéletet hozni, azt válaszolta: kormányzati tisztviselőként nem kommentálhatja a bíróság munkáját, ítéletét, de a jogtudomány képviselőjeként úgy véli, lehet téves ítéletet hozni egy gondos eljárás során is. "De ez még ebben az ügyben nem bizonyosodott be" – mondta, hozzátéve: elképzelhető, hogy nem volt megalapozottak az ügyben hozott ítéletek.
A Nemzeti Nyomozó Iroda jelenleg két tatabányai férfit gyanúsít azzal, hogy 2002. májusában ők rabolták ki a móri bankfiókot, és közben lemészároltak nyolc embert. A móri bűncselekmény elkövetésével korábban Kaiser Edét és Hajdú Lászlót gyanúsította a rendőrség: Kaiser Edét a móri és más fegyveres rablások miatt jogerősen életfogytig tartó szabadságvesztésre ítélték, Hajdú László megismételt elsőfokú eljárása pedig jelenleg is folyik a Fővárosi Bíróságon.
Az államtitkár arról is beszélt, hogy a rendőrség mellett "nyilván az igazságszolgáltatás többi szereplőjének a működését is elemezni kell". Mint mondta, minden szakmai területnek – a rendőrségnek, ügyészségnek és bíróságnak – szüksége van a belső vizsgálatra, például végig kell gondolni a bírák kiválasztásának, képzésének, értékelésének rendszerét.
Kondorosi hangsúlyozta: az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) keddi ülésén ezek a kérdések is szóba fognak kerülni.