Kétezer radikális magyar az NBH látókörében
Tíz-húsz radikális szervezet, s azon belül mintegy kétezer magyar állampolgár van a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) látókörében – mondta el egy televíziós interjúban Galambos Lajos, az NBH főigazgatója. A hvg.hu információi szerint a szélsőséges csoportok tavaszra tervezett, összehangolt rendzavaró akcióit telefonlehallgatási jegyzőkönyvek és operatív jelentések is igazolják. Ezekbe a dokumentumokat három országgyűlési biztos is betekinthetett.
Az alkotmányos berendezkedést veszélyeztető szélsőséges hazai szervezeteknek folyamatosan változik a struktúrájuk, ahogy a nevük is – mutatott rá szerda este Galambos Lajos vezérőrnagy a Friderikusz Most című műsorban. A Nemzetbiztonsági Hivatal főigazgatója szerint a hivataluk hozzájut „minden olyan releváns információhoz, amely az ország alkotmányos berendezkedést veszélyeztető cselekményre vagy személyekre utal”. A riporter azon kérdésére, hogy akkor miért tehetetlen az NBH azon személyek – például a televízió ostromában aktív szerepet játszó Toroczkai László - ellen, akik nyíltan hangoztatják, miként akarják megosztani a rendőrség erejét a tavaszi tüntetésekről, Galambos azt felelte: „Nem tőlem kellene ezt megkérdezni.” Hangsúlyozta, hogy az NBH „felderít, elhárít, preventív lépéseket tesz”. Példának említette, hogy a hivatal – a rendőri szervekkel szoros kapcsolatban – akadályozza, hogy egy adott rendezvényre bizonyos személyek odajussanak.
Sokat segítenek a bejelentők
Nagyjából tíz-húsz olyan szélsőséges szervezet és kétezer magyar állampolgár van a hivatal látókörébe, amelyek nem alkotmányos eszközökkel próbálják elérni céljaikat – mondta a főigazgató, hozzátéve: tudják, kik ezek a személyek. Társadalmi státuszukat tekintve e szervezetek tagjai heterogének: betanított munkások éppúgy vannak köztük, mint egyetemi végzettségű értelmiségiek – derült ki Galambos Lajos szavaiból. Bár arra a kérdésre értelemszerűen nem válaszolt, hogy hány ügynökkel vagy beépített emberrel dolgozik az NBH, nyilvánvalóvá tette, hogy információik egy jelentős része állampolgári bejelentésből származik.
© AP |
A hivatal első embere szerint a szélsőséges csoportok mérlegelik, hogy melyek azok a közterületen zajló események, amelyekre rácsatlakozhatnak, átvéve az események irányítását, s így felkeltve a nemzetközi sajtó figyelmét. Azt is elmondta, hogy egyes csoportok tavasszal útlezárásokkal próbálják majd megosztani a rendőri erőket, a rendőrök mozgását, ám ezekről a tervekről a rendőrség már értesült és felkészül.
Operatív jelentések és telefonlehallgatások
Arra a kérdésre, hogy az NBH miért nem értesült előre a Teve utcai támadásról, Galambos azt mondta: a középületek ellen tervezett fegyveres támadásról voltak információik, ám arról nem, hogy konkrétan mely épületekről van szó. Azt viszont elmondta, hogy a rendőrszékház elleni támadás tetteseinek felkutatásában a rendőrséggel egyébként napi kapcsolatban álló titkosszolgálat is részt vesz.
A hvg.hu információi szerint a szélsőséges csoportok tavaszra tervezett, összehangolt rendzavaró akcióit telefonlehallgatási jegyzőkönyvek és operatív jelentések is igazolják. Ezeket a dokumentumokat mutatta volna be az NBH főigazgatója az Országgyűlés Nemzetbiztonsági, Honvédelmi és Rendészeti Bizottságai február 16-ai zárt ülésén, amelyről azonban az ellenzéki politikusok kivonultak.
Az ülésen felszólalt Lenkovics Barnabás, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa, Takács Albert, az állampolgári jogok országgyűlési biztosának általános helyettese és Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos, s jelezték: hiányolják az állampolgárok megfelelő tájékoztatását, ezért az NBH-ba látogatnak. Miután erre kedden sor került, a három ombudsman közleményt adott ki, miszerint az NBH információi alátámasztják a sajtóban a szélsőséges tevékenységgel összefüggésben eddig megjelent hivatalos állásfoglalásokat.
A hvg.hu információi szerint a Nemzetbiztonsági Hivatalban a tavaszra tervezett akciók miatt most ugyanolyan "pörgés van", mint az őszi zavargások idején.