Lánczi András: a kordonbontók kiálltak az igazság mellett
A Budapesti Corvinus Egyetem Politikatudományi Intézetének igazgatója az InfoRádiónak adott interjújában állította: a fideszes képviselők kordonbontását politika és erkölcs összefüggésében kell vizsgálni. Olvasatában a szimbolikus értékű akció kiegészítése az igazságosságról tartott Fidesz konferenciának.
Arról szól a dolog, hogy milyen alapokon nyugszik a magyar demokrácia. Hogy vajon egy többségi elven megválasztott politikus bármit megtehet, ha a többségi elvre hivatkozik, vagy vannak egyéb korlátai is a hatalomgyakorlásnak. Például az, hogy ha egy politikus, közszereplő, köztisztviselő kapitális, durva hibákat követ el, bár jogilag nem köteles lemondani, de erkölcsi értelemben, mint ahogy az Nyugaton gyakran előfordul, ezt a tisztességes megoldást választja. Az alapvető probléma nem oldódott meg tavaly ősz óta, ez tartja napirenden az elégedetlenséget. A kordonbontás része egy politikai játszmának, inkább szimbolikus jelentősége van - tette hozzá Lánczi.
Majd kifejtette: két malomban őrölnek azok, akik egyfelöl csupán jogi problémát látnak a dolog mögött, és azok, akik sokkal szélesebben, felelősség, erkölcs, politika viszonyát hangsúlyozzák. A Fidesz megítélése attól függ majd, hogy a média, a véleményformáló médiaértelmiség miként foglal állást. Az első elemzések azt állítják, hogy a kordonbontás lerombolja a Fidesz elmúlt hónapokban felépített békés stratégiáját, szembe megy a párt által egy hete rendezett igazságosság konferencia tartalmával is. Az én olvasatomban viszont annak a kiteljesítése: a polgári jogokért való kiállás az igazságosság melletti kiállás – mondta Lánczi András.