2007. február. 04. 13:03 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. február. 04. 13:15 Itthon

Fodor Gábor: a kordont le kell bontani

Indokolatlan a Kossuth téri kordon fenntartása, a rendvédelmi miniszternek kell intézkedni elbontásáról - írta az Index rendelkezésére bocsátott közleményében Fodor Gábor, az SZDSZ ügyvivője. A politikus szerint le kell bontani „a népszuverenitás háza és a nép közé emelt" korlátokat.

© Stiller Ákos
„A rendőrségi kordon fenntartása indokolatlan volt. Arra kérem ezért Petrétei Józsefet, mint a rendvédelemért felelős minisztert, hogy mielőbb intézkedjen a kordonok elbontása ügyében", írta közleményében Fodor Gábor, az SZDSZ ügyvivője. A politikus törvényes és erőszakmentes viselkedést kér a rendőrségtől, a tüntetőktől, és a Fidesz képviselőitől. „A belpolitikai hidegháború pszichózisát erősítő kordonok elbontása közös érdek: a parlamenti pártoknak tárgyalásos úton, az egymásba vetett bizalom erősítésével kell megteremteniük a köznyugalom feltételeit", állítja Fodor. Mint kifejti, a Fidesznek nyilvánvalóvá kell tennie, hogy nem kíván együttműködni az alkotmányos rendet elutasító erőkkel, el kell határolnia magát az árpádsávos zászlókat lengető, szélsőséges tüntetőktől.

Közben Szájer József azzal vádolta a kormányt, hogy már a sajtószabadságot is korlátozza. A Fidesz EP képviselője az Országház parkolójában tartott volna sajtótájékoztatót, de - ahogyan mondta - a biztosítás parancsnoka erre nem adott engedélyt. Szájer idézte Gergényi Péter levelét, amiben az áll, hogy a kordont a "képviselők biztonsága érdekében" tartják fenn. Szájer kétkedésének adott hangot, hogy a szocialistáknak nincs eszközük az állapot megváltoztatására, - erre hivatkozott Lendvai Ildikó és Hiller István - és idézte a rendőrségi törvényből a belügyminiszter jogosítványára vonatkozó részt. Eszerint a miniszter a  rendőrség részére feladatokat határozhat meg és a törvény eltérő rendelkezése hiányában utasítást adhat.

Közvetve megerősítette ezt Kolláth György alkotmányjogász is. A Hír TV-nek nyilatkozva elmondta: lebontathatná a korlátokat a kormány, amennyiben jogsértőnek tartja a Kossuth tér lezárását. Az Alkotmány lehetőséget ad az erről szóló rendőri intézkedés megsemmisítésére; 35. szakaszának 4. bekezdése kimondja, hogy a kormány – a jogszabályok kivételével - az alárendelt szervek minden törvénybe ütköző határozatát vagy intézkedését megsemmisítheti, vagy megváltoztathatja. "Minden  azon múlik tehát, vajon a kormány  egyetért-e vagy sem azzal, hogy  elfogadhatatlan és  jogsértő a Kossuth térnek műveleti területté nyilvánítása" - mondta az alkotmányjogász.

Hirdetés