Martonyi János szerint Magyarországon rossz irányba fordultak a dolgok
Magyarországon az elmúlt években rossz irányba fordultak a dolgok - mondta Martonyi János a "Felelős kormány?" címmel megtartott konferencián.
"Tudjuk azt, hogy Magyarországon az elmúlt években rossz irányba fordultak a dolgok. Morzsolódik, gyengül esztendők óta a demokratikus jogállam, sérelem éri az alapjogokat, alkotmány és jogsértések sorozatára kerül sor, csorbulnak a független intézmények" - fogalmazott Magyar Polgári Együttműködés Egyesület elnöke, az Orbán kormány volt külügyminisztere.
Álláspontja szerint a negatív fordulat azután történt, hogy az ország átjutott azon a nehéz időszakon, amikor megtörtént a gazdaság átalakítása, kiépült a piacgazdaság és létrejöttek a demokratikus intézmények.
Herczegh Géza akadémikus, nemzetközi jogász - aki a felelős kormány kialakulásáról adott történelmi áttekintést - úgy vélte, a tavaly augusztus 20-ai eseményeket követő kormányzati magatartás, az, hogy senki nem vállalta a felelősséget, megmutatta: tovább élnek a pártállami idők.
Szabad György volt házelnök a Kossuth tér lezárására utalva azt hangsúlyozta: ezzel nem csak "alkotmánysérelem", de kegyeletsértés is történt, hiszen - mint mondta - ott található a Rákóczi és a Kossuth szobor, s ott van az 1956-os emlékoszlop, a jelképes mártír sír is.
"Mi jogosítja föl a magyar kormányt arra, hogy ezt a teret elzárja népünk elől?" - tette fel a kérdést. Lánczi András filozófus arról beszélt, hogy amikor Magyarország eladósodik, a gazdasági életben a nemzetközi intézetek leminősítik, folyamatosan leminősítik a demokráciát is. Szerinte pénteken
igazságos lépés történt a Kossuth Lajos téren, folytatásaként az egy héttel korábbi igazságosságról szóló Fidesz-KDNP konferenciának.
A rendezvényen megjelent Mádl Ferenc volt köztársasági elnök, Stumpf István volt kancellárminiszter és Kövér László, a Fidesz választmányának elnöke. A Magyar Polgári Együttműködés Egyesület kilenc tagegyesülettel és 131 alapító taggal, Mádl Ferenc akadémikus, volt köztársasági elnök elnökletével 1996. február 25-én jött létre.
Az egyesület céljai között fogalmazták meg az európai értékek - az erkölcs, a kultúra, a szolidaritás, az egyének boldogulása - népszerűsítését, a jogállamiság, a szociális piacgazdaság, és a magyar polgári demokrácia erősítését.