2007. február. 03. 11:43 MTI Utolsó frissítés: 2007. február. 03. 11:56 Itthon

Politológusok: kockázatos lépésre szánta el magát a Fidesz

Az MTI-nek nyilatkozó politológusok szerint politikai szempontból kockázatos lépésre szánta el magát a Fidesz azzal, hogy a párt képviselői pénteken lebontották a Kossuth téri kordont, egyelőre ugyanis nem lehet tudni, hogy hogyan alakul a párt támogatottsága az eset után.

Galéria péntekről
© Stiller Ákos
Abban Budai Bernadett, a Vision Consulting elemzője és Juhász Attila, a Political Capital szakembere is egyetértett, hogy az akcióval a Fidesz egyik célja az lehetett, hogy úgymond tematizálja a közéletet, elterelje a figyelmet a Gyurcsány Ferenc által egy héttel ezelőtt indított "kommunikációs offenzíváról".

Juhász Attila úgy látja: a másik cél az lehetett, hogy Orbán Viktor megmutassa saját támogatottságát a frakción belül. Olyan, mintha "hűségnyilatkozatot" kellett volna tenniük a frakcióülésen részt vevő politikusoknak a pártvezető mellett.

Az ülés előtt csak néhányan tudhattak az akcióról, így a többséget kész tények elé állították a megbeszélés kezdetén: aki azt mondta volna, hogy nem vesz részt a kordon lebontásában, az szembefordult volna a pártelnökkel - tette hozzá a politológus.

Budai Bernadett szerint az sem lehet kizárni, hogy a Fidesz ezzel az akcióval szeretett volna kezdő lökést adni a demonstrációkhoz. Az azonban korántsem biztos, hogy tavasszal a tavaly őszihez hasonló tüntetéssorozat kezdődik - mondta a politológus.

A két szakértő abban is egyetértett, hogy a kordon lebontása azt mutatja: újra előtérbe kerülhet a Fideszen belül a radikálisabb hangvétel. Ez pedig szembemegy azzal a néhány hete elkezdett programmal, amelynek középpontjában a szakpolitikai kérdések állnak. Ez az akció "agyoncsapja" a Jövőnk sorozatot - mutatott rá Juhász Attila.

Budai Bernadett szerint a pénteki esemény azt mutatja, hogy továbbra sem egységes a Fidesz vezérkara abban, hogy melyik irányvonalat kövesse: a pragmatikusat, vagy a radikálisat, de van egy olyan csoport is, amely úgy gondolja, hogy a kettő párhuzamosan is működhet. A szakértő ugyanakkor hangsúlyozta: a két irányvonal hatását tekintve kioltja egymást.

A politológus érthetetlennek tartja, hogy miért akar szembemenni a Fidesz a szakpolitikai irányvonallal, hiszen a Jövőnk programsorozat és az "új többség" kifejezés megragadt az emberekben, a januári közvéleménykutatási adatok is igazolták ezt.

Ugyanakkor a radikális is egy kipróbált irányvonal, és bár bebizonyosodott róla, hogy nem népszerű a bizalmat vesztett emberek körében, viszont megerősítheti a jobboldaliak kötődését a párthoz - hangsúlyozta Budai Bernadett. A jobboldalon jó visszhangja lehet a kordon elbontásának, hiszen az akció és Orbán Viktor nyilatkozata tettrekészséget mutat - mondta a politológus.

Juhász Attila is arra hívta fel a figyelmet, hogy a Fidesz megfeledkezik arról, hogy akkor nőtt meg a párt népszerűsége, amikor az őszi események után normalizálódott a politikai helyzet, és a párt szakpolitikára helyezte a hangsúlyt. Miközben azonban a párt népszerűsége növekedett, soha nem látott megosztottság alakult ki a Fideszen belül - tette hozzá a szakember.

A politológus ugyanakkor rámutatott: nem érdeke a Fidesznek hosszabb távon a radikális vonal fenntartása, hiszen a közvélemény elítéli a hosszantartó demonstrációkat.

Juhász Attila szerint a politikai közhangulat valószínűleg vissza fog térni az őszi viszonyokhoz a kordon lebontását követően. Budai Bernadett úgy vélte: a Fidesz kommunikációjának egyik része az lesz, hogy a kormány leváltásának lehetőségét visszahozza a közéletbe.

Hirdetés
hvg360 Gyükeri Mercédesz 2025. január. 08. 13:14

Hipóval mosott tojás, tesztek horribilis áron, na meg a rendeleti kormányzás – emlékszik, milyen volt a covid magyar módra?

Magyarország az a hely, ahol az öt éve elkezdődött világjárvány a túlárazott és felesleges beszerzésekről, a kormányzati propagandáról, az oroszok és a kínaiak helyzetbe hozásáról, a parlamenti demokrácia szembeköpéséről és az információk eltitkolásáról szólt. No és persze a nyunyókáról.