Főpolgármester-jelölési variációk
Demszky, Molnár, Tarlós, Katona - ez a parlamenti pártok főpolgármester-jelöltjeinek valószínűsíthető névsora. Lapzártánkig azonban csak az SZDSZ tette le hivatalosan is a voksát: ragaszkodik a Budapestet 1990 óta irányító Demszky Gáborhoz.
Molnár és Demszky.
Előttem az elődöm? © Horváth Szabolcs
|
Alighanem az SZDSZ tekinthető a Gyurcsány-csomag első nyertesének. Legalábbis ami a kisebbik koalíciós partner alkupozícióit illeti: a kormánypártok vezetésében a kiszivárgott hírek szerint meglehetős aggodalmat okozott népszerűségüknek a gazdasági megszorítások okozta gyors csökkenése. Így aztán sürgetnék a megegyezést az őszi önkormányzati jelöltállítás eddig vitatott kérdéseiben, főleg Budapesten. Márpedig az SZDSZ minden jel szerint megmakacsolta magát: ragaszkodnak a botrányokban megtépázott, a fővárost még liberális források szerint is kifáradtan irányító Demszky Gáborhoz, s kizárják közös lista állítását az MSZP-vel. A nagyobbik kormánypárt elképzelése szerint ezt Demszky vezetné a XI. kerület szocialista polgármestere, Molnár Gyula előtt, ám e lajstromot éppen úgy elutasítják az SZDSZ-ben (vélhetően azért is, mert ez a liberális szavazók egy részét elijesztené), ahogy több budapesti kerületben is hajthatatlanok az esetleges közös polgármesterjelölt ügyében.
Az MSZP kutyaszorítóba került. A legerősebb pártként aligha engedheti meg magának, hogy mindenben engedjen, mégis - a főpolgármesteri győzelem érdekében - végül alighanem ez történik majd. A politikai színjáték fő áldozatának Molnár tűnik, aki - ha nincs közös lista - valószínűleg elindul Demszky ellenében, de aligha győzhet. Vélhetően elődjei sorsára jut: vagy visszaléptetik mint az 1998-ban próbálkozó Katona Bélát, vagy veszít, mint a 2002-es jelölt Gy. Németh Erzsébet. Gyurcsány Ferenc pártelnöki szék felé tartó miniszterelnök MSZP-s források szerint annyit üzent pártja budapesti vezetőinek, hogy állapodjanak meg a koalíciós partnerrel, s ő mögéjük áll. A Köztársaság téren tisztában vannak vele, hogy nem engedhetik meg maguknak, hogy ismétlődjék a köztársaságielnök-választás fiaskója. Így lapzártánkkor MSZP-s források szerint beletörődni látszottak abba, hogy azon fővárosi kerületek - Óbuda, Józsefváros, Ferencváros és Zugló - többségében, ahol mostanáig nem sikerült megegyezniük (HVG, 2006. június 3.), végül engednek az SZDSZ-nek.
Molnár ügyében az első hivatalos szó az MSZP keddi országos elnökségi üléséé, amely alighanem ad egy kis időt az SZDSZ-nek, gondolja át még egyszer álláspontját a közös lista ügyében. Kilátásba helyezve persze, hogy ellenkező esetben Molnárt rajthoz állítják Demszkyvel szemben. "Közös kampány, közös főpolgármester-jelölt, közös lista. Hogyan veszi ki magát egy olyan kortesbeszéd, mely szerint a választó szavazzon egyrészt Demszkyre, másrészt az MSZP-listára?" - indokolták a HVG-nek álláspontjukat szocialista vezetők. Azt ugyanakkor Molnár környezetében is érzik, hogy jelölése vélhetően formális lesz. Ő ellenben annak ellenére eltökéltnek tűnik, hogy ebben az esetben nem ismételhet a megyei jogú városi méretű Újbudán, ahol pedig eséllyel indulhatna, a közös jelölt így ott Lakos Imre (SZDSZ) lehet. SZDSZ-es források ugyanakkor tartanak tőle, hogy - ha valóban így alakul - Molnár "visszafogásának" is meglesz majd az ára, s a szocialisták maguknak követelik a fővárosi közgyűlés minden olyan területének irányítását, ahol nagy pénzek felett kell rendelkezni.
Formálisabbnak tűnik az alku a Fidesznél. Bizonyosra vehető ugyanis, hogy a III. kerület független polgármesterét, Tarlós Istvánt ajánlják majd főpolgármesterül választóiknak. Tarlós kedden gyakorlatilag megegyezett Orbán Viktor pártelnökkel, a végső döntés azonban a hétvégi országos választmányé. Tarlós vélhetően bepillantást kér majd a párt fővárosi listájába is, beleszólást - ismerve Orbán markáns elképzeléseit személyügyi kérdésekben - aligha remélhet. Mindazonáltal Tarlós több szempontból jó választás: a pártonkívüli, ám a fővárosban ismert kerületi vezető esetleges győzelme a Fideszé lehet, valószínűbbnek tűnő veresége ellenben a jelölt saját kudarcaként adható el, miközben nem képvisel olyan pártbeli erőcsoportot, amely alkalmasint veszélyeztetheti Orbán egyeduralmát.
Tarlós ismerői a HVG-nek hangsúlyozták, Óbuda első embere nem titkolja, hogy pályafutása betetőzésének érezné a főpolgármesterséget, főleg ha közös jobboldali jelöltként futhatna be. Ezen óhaja azonban aligha válik valóra. Az MDF például a hónap végéig dönt hivatalosan, állít-e önálló főpolgármester-jelöltet, informálisan azonban bizonyosra veszik a pártban Katona Kálmán parlamenti képviselő indítását. A MIÉP pedig Zsinka László fővárosi politikust állítja rajthoz, akinek támogatásáról a Jobbik a közeljövőben határoz.
Orbán ragaszkodását a káderpolitika kézben tartásához mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy a párt országos választmányának múlt hét végi ülésén gyakorlatilag visszadobta a listák több mint kétharmadát, azzal, hogy nem tükrözik kellőképpen a szövetségi rendszerüket. A fővárosi lajstrom élén alighanem Tarlós áll majd, befutó helyet szánnak a korábban főpolgármester-jelöltségre esélyes (amúgy Szentendrén élő) Fónagy János exminiszternek, a lista-összeállításban elnöki megbízottként tevékenykedő, aktuális Orbán-kedvenc Pesti Imre polgári körös orvosnak, illetve a párt lapjaként funkcionáló Magyar Nemzetben nemrégiben liberális lázadóként kiszerkesztett Pokorni Zoltán alelnöknek.
Eközben elodázták a döntést a legnagyobb vitát kiváltott Várnegyed ügyében: továbbra is kérdés, indulhat-e a budapesti választmány által megpuccsolt jelenlegi polgármester, Nagy Gábor Tamás. Függőben maradt Újpest sorsa is, ahol a Fidesz nem kívánja tovább támogatni Derce Tamást. Nyilván e vitás kérdések is szóba kerülnek majd a párt csütörtökre összehívott budapesti választmányi ülésén. Megpecsételődött viszont Weszelovszky Zoltán sorsa, aki helyett - noha a tagság őt támogatja - Kosztolányi Dénes és a KDNP-s Rétvári Bence Belbudáról átigazolt választókerületi elnökök fellépésének hatására az egykori kisgazda pártszakértő, jelenleg kereszténydemokrata Gubicza Katalin indul majd Angyalföldön. A jelek szerint leszálló ágba érkezett Kupper András fővárosi Fidesz-elnök karrierje: lemaradt a budapesti listáról, s - a HVG fideszes informátora szavaival - "a halálba küldik" a XI. kerületben, ahol Molnár vagy Lakos, de mindenképpen közös baloldali jelölt ellenében kellene nyernie.
RÁDI ANTÓNIA