2006. november. 14. 13:54 MTI Utolsó frissítés: 2006. november. 14. 15:10 Itthon

Milyen reformok várhatók még?

Gyurcsány Ferenc kormányfő szerint ma erős reformkényszer van az elmúlt 15 év alatt feltorlódott problémák miatt. A szükséges reformok közül csak a felsőoktatásban bevezetett bolognai folyamat és a nyugdíjrendszerrel kapcsolatos részreform, a magánnyugdíjpénztárak bevezetése valósult meg.

A reformok 2007-2008-ban valósulnak meg, s addigra állhat be a több biztosítóra épülő egészségügyi ellátás is, a teljes önkormányzati és nyugdíjreform pedig 2010 után esedékes - mondta Gyurcsány Ferenc kormányfő a GKI Gazdaságkutató Zrt. Reformkényszer és kényszerreform című konferenciáján. 

A miniszterelnök szerint az elmúlt hónapokban elindított reformok cáfolni fogják azt a két, elsősorban a zsurnalizmusban elterjedt tévhitet, miszerint egy kormányciklus alatt csak egy reformot lehet megvalósítani, illetve, hogy a reformok első négy évében nincs megtakarítás. "A reform alkalmazkodást jelent a realitásokhoz és az eszményekhez" - fogalmazott a miniszterelnök.
 
A reformok három lényeges elemének Gyurcsány Ferenc a minőségileg jobb szolgáltatást, az egyenlő hozzáférés esélyének megteremtését és a kormányciklusokon túl ívelő fenntarthatóságot tartja.
 
Az egészségügyben a biztosítási elv bevezetése átfogó reformot eredményez - mondta a miniszterelnök. Közölte, hogy a kormányon belül megszületett az egyetértés az egészségügyi ellátó rendszer ügyében, amelyről szerdán dönt a kormány.
 
A reformokkal kapcsolatos kritikus pontok között említette, hogy azok döntések sokaságát igénylik. Ugyancsak problémát jenthet szerinte a fogadókészség. "Kérdés, hogy 2007 január elsején, vagy másodikán képes lesz-e a vizitdíj számlázására és beszedésére az a kórház, ahova bekerülnek emberek a túlzott alkoholfogyasztás után" - mondta. A harmadik kritikus pontnak nevezte a reformok hosszú távú politikai fenntarthatóságát. A reformok sikerét veszélyezteti a visszarendeződés - tette hozzá.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?