2006. november. 12. 16:09 MTI Utolsó frissítés: 2006. november. 12. 16:08 Itthon

Demszky Gyurcsánynak írt levélben marasztalná Gergényit

A rendőrség teljes elbizonytalanodásával és ezzel a közbiztonságban elért kedvező folyamatok megtorpanásával járna, ha a budapesti rendőrfőkapitány és vele együtt több rendőri vezető is nyugdíjba vonulna - hangsúlyozta Demszky Gábor a hét végén Gyurcsány Ferenc miniszterelnökhöz írt levelében.

A vasárnap az MTI birtokába került dokumentumban Demszky Gábor leszögezve, hogy "Budapestnek szilárd és erős rendőrségre van szüksége", arra kérte a kormányfőt, hogy "járjon közbe azért, hogy a jelenlegi budapesti rendőri vezetés a helyén maradjon!"

Gergényi mégis marad?
A hvg.hu értesülése szerint van alapja annak a sajtóhírnek, hogy Gergényi Péterből országos rendőrfőkapitány lehet. Ehhez a poszthoz azonban egyetemi diploma kell, márpedig a BRFK leköszönő vezetője Rendőrtiszti Főiskolát végzett.  
A főpolgármester szerinta főkapitány nyugdíjazásáról szóló kormányfői döntésnél figyelembe kellene venni, hogy a fővárosi önkormányzat évek óta ellenszavazat nélkül fogadja el a rendőrség beszámolóját. A legutóbbi, szeptember 7-i jelentésből is megerősödött az az önkormányzati vélemény, miszerint évtizedek óta nem volt még ilyen eredményes a fővárosi rendőrség. Egyebek közt jelzi ezt az is, hogy Gergényi Péter főkapitányságának 2003-as kezdete óta 37 százalékkal csökkent az ismertté vált bűncselekmények száma, s 30-ról 57 százalékra nőtt az eredményes nyomozások aránya. 

Demszky Gábor felidézte azt, hogy Budapest az 1990-es évek közepén az utcai leszámolásokról, a romló közbiztonságról volt hírhedt. Mára azonban Európa legbiztonságosabb fővárosává vált. Ennek elismeréseként az önkormányzattól november 17-én Budapestért díjat vehet át a főkapitány - tette hozzá. 

A főpolgármester nem ismeri a főkapitány és a többi rendőri vezető nyugdíjazási kérelmének okát, azt vélelmezi azonban, hogy "ebben közre játszott a szeptemberi és októberi utcai zavargásokkal szembeni rendőri fellépés megítélése is". 

Demszky Gábor nem vitatja azt, hogy a rendőri "túlkapásokat ki kell vizsgálni, és ha szükséges szankcionálni kell". A főpolgármester számára megnyugtató, hogy az ügyészségi és rendőrségi vizsgálatok mellett a miniszterelnök tekintélyes civil szakértőket kért fel a történtek tanulságainak megállapítására. 

A főpolgármester véleménye szerint "az alkotmányos rendet semmibe vevő, csak az erőszak eszméjében hívő utcai szabadcsapatok visszaszorítása... összességében jogszerűen történt". Rámutatott, hogy a világon sehol nincs olyan demokrácia, ahol a szabad véleménynyilvánítás eszköze lehet a Molotov-koktélos gyújtogatás, a barikád-emelés, a rendőrőrs- és tankfoglalás. Ugyancsak nem tartozik sehol a világon a védendő alkotmányos jogok közé az utcakövek felszedése, a kirakatbetörés "a rendőrök levadászása, a zsidózás és a halállal való fenyegetés". 

Demszky Gábor rámutatott, hogy a jogszabályok szerint "a rendőrségnek mérlegelés nélkül fel kellett oszlatnia a be nem jelentett tüntetést". Különösen azok után, hogy "annak a közrendet súlyosan megzavaró erőszakos akciók álltak a középpontjában".   

A főpolgármester utalva arra, hogy egyetért a hatáskörüket túllépő rendőrök elleni határozott fellépéssel, aggodalmának adott hangot, hogy ma már a politikai közbeszédben "szinte csak erről és nem a rendőrök által megfékezett utcai zavargásokról és az azokat kiváltó okokról van szó". 

Demszky Gábor szerint félő, hogy a főkapitány távozása "a közvélemény és a rendőri állomány szemében egyaránt azt a tévképzetet erősítené, hogy az utcai erőszak és az alkotmányellenes rendzavarás ellen nem érdemes határozottan fellépni". Leszögezte: mindez a "szélsőséges rendzavarók utólagos erkölcsi igazolását jelentené sokak szemében, amit különösen veszélyesnek tartok".
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?