Szakértői munkacsoport vizsgálja a zavargások hátterét
Megalakult a szeptember-októberi fővárosi demonstrációkkal, rendzavarásokkal és rendfenntartó intézkedésekkel kapcsolatos eseményeket elemző szakértői munkacsoport – közölte a Kormányszóvivői Iroda.
A munkacsoportot Gönczöl Katalin kriminológus professzor, az igazságügyi és rendészeti miniszter főtanácsadója vezeti, a testület tagjának pedig a közlemény szerint további nyolc tekintélyes szakembert kért fel a kormányfő. Tagok: tagja: Györgyi Kálmán nyugalmazott legfőbb ügyész, miniszteri főtanácsadó, Bökönyi István nyugállományú altábornagy, rendőrségi csapatszolgálati szakértő, Kacziba Antal nyugállományú rendőrvezérőrnagy, Pataki Ferenc szociálpszichológus, Tóth Judit alkotmányjogász, miniszteri tanácsadó, Halmai Gábor alkotmányjogász, egyetemi tanár, Csepeli György egyetemi tanár, szociálpszichológus, Ormos Mária történész.
A kormányszóvivő iroda tájékoztatása szerint az ország elemi érdeke, hogy a szeptember-októberi erőszakos megmozdulásokat alaposan elemezzék, mert Magyarországon évtizedek óta nem volt példa hasonló esetre. A most létrehozott testület feladata az események történelmi, történeti hátterének feltárása; társadalmi előzményeinek, jelenségeinek és következményeinek elemzése, illetve a hatósági fellépés arányosságának vizsgálata, valamint azok alkotmányos, törvényi és egyéb jogi kereteinek értékelése, különös tekintettel az érintettek emberi jogaira.
A munkacsoport 60 munkanapon belül értékelést készít a kormány számára, és a nemzetközi tapasztalatokat is hasznosító ajánlásokat fogalmaz meg, ugyanakkor nem foglalkozik egyedi panaszok kivizsgálásával és személyes meghallgatásokat sem tart. A munkacsoport november 30-ig várja a rendőrség és a legfőbb ügyész összefoglaló tájékoztatását a történtekről és a nyomozások állásáról.