2006. október. 31. 16:22 hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. október. 31. 18:39 Itthon

A Századvég nekiugrott a Szondának

Manipulációval vádolja a Szonda Ipsos közvélemény-kutató intézetet a Századvég kutatási igazgatója, aki szerint a Szonda eredménye a kormány érdekeit szolgálja. A támadott intézet igazgatója viszont úgy véli: a Századvég anélkül minősíti a Szonda felmérési eredményeit, hogy az azzal kapcsolatos információk birtokában lenne.

A Századvég elemzése szerint a megkérdezettek 85 százaléka hallott Orbán Viktor hét kérdésből álló ügydöntő népszavazási kezdeményezéséről, és többségük inkább vagy teljes mértékben egyetért a Fidesz felvetéseivel. A Szonda Ipsos hasonló kérdésére azonban csak a válaszadók 39 százaléka válaszolt helyeslően.

"Nekünk teljesen más jött ki. Az MSZP-sek annak ellenére, hogy egyetértenek a kérdésekkel, többségükben, nem kívánnak elmenni a népszavazásra, mert kevesebb, mint 50 százalék jelzi, hogy biztosan részt venne. Ez egy érthető magatartás. A lojalitás erős bennük ilyen szempontból, de nem mondják azt, hogy 'igen, vegyétek el a pénzemet, és privatizáljátok az egészségügyet a fejem fölött'. Ez nekem hihetetlen, ez egy abszurd kategória" - mondta az InfoRádiónak a Századvég kutatási igazgatója, Gazsó Tibor.

Gazsó Tibor "a legsúlyosabb manipulációnak" nevezte azt, hogy a Szonda Ipsos olyan kérdést tett fel, amelyben arra volt kíváncsi, hogy a válaszadók szerint érdemes vagy nem érdemes népszavazásra 5 milliárd forintot költeni? Szerinte a demokrácia éppen arról szól, hogy az emberek kifejezzék a véleményüket bizonyos kérdésekben.

A Szonda nem minősítené a Századvéget

„Én nem venném a bátorságot, hogy a Századvég egy olyan kutatásáról mondjak véleményt, amelyiknek nem ismerem a kérdőívét, nem ismerem a mintavételét, nem ismerem a válaszolói arányát, és még sorolhatnám” – reagált Gazsó vádjaira a Szonda Ipsos részéről Sterk Péter igazgató.

Mint mondta, a Szonda Ipsos a szakma előtt és Gazsó Tibor előtt is - akár konferencián, akár a Piackutató Szövetség közvélemény-kutató szekcióján belül - nyitott betekintést enged a kérdőívbe, a módszertanba. Hozzátette: nem túl szerencsés történet, ha információhiányosan minősít valaki egy intézetet, és az sem, ha a közvéleménykutatók beszállnak a napi politikai játszmákba.

Hirdetés