A jobboldal az MSZP gátlásait használja ki
Az 1956-os forradalmat külföldön normálisabban ünneplik meg, mint Magyarországon; a kormányfő távozását követelő tüntetők az MSZP 1956-tal kapcsolatos gátlásait használják ki - véli Kende Péter politológus a Libération című francia napilap hétvégi számában megjelent interjújában.
A tárgyalásos rendszerváltás 1990-ben azonnal politikai megosztottsághoz vezetett Magyarországon: az egykori urbánus-népies vitára emlékeztetve a szűklátókörű nacionalizmus és a modern európai demokrácia hívei közti szakadék azonnal érezhető volt. A demokráciához ragaszkodó MSZP-t sokan a mai napig az elmúlt rendszer örökösének tartják, s ez nagyon zavaró az 1956-os forradalom évfordulóján - mutat rá Kende.
Az MSZP-nek gátlásai vannak 1956-tal kapcsolatban a politológus szerint, s így jöhetett létre az elmúlt hetekben egy "kisebbségi és zavaros" tiltakozási megmozdulás, amely a kormányfő távozását követeli. De a tüntetők azt elfelejtik, hogy Magyarország parlamentáris demokrácia és a hatalmon lévő kormány teljesen legitim.
Az MSZP pszichológiai gyengeségét játsszák ki, amely bizonytalan és gyenge hatalomnak mutatkozik. Orbán Viktornak nagyon jól sikerült az ország politikai helyzetét destabilizálnia a populista megmozdulások kihasználásával, pedig az lett volna normális, ha a Fidesz másodszori veresége után tavasszal lemondott
volna pártelnöki tisztségéről - mutat rá Kende.
Alapvető probléma a politológus szerint, hogy Magyarország nem a jelenben él, soha nem jutott el a viszonylagos megelégedettség állapotába és nehezen látja jövőjét. A magyarok meg vannak arról győződve, hogy állandó vesztesek és csak tragikus fogalmakban gondolkodnak önmagukról. A történelemben és a múlt árulásaiban keresnek magyarázatot, s a jelen helyzet miatti elégedetlenségkor rögtön a múlt fájdalmai kerülnek felszínre - véli a párizsi magyar gondolkodó.
A megosztott Magyarország ünnepli az 1956-os felkelés című cikkében a Le Figaro szerint a forradalom emléke körüli politikai megosztottság soha nem volt olyan erős, mint Gyurcsány Ferenc miniszterelnök hazugságainak beismerése óta.