2006. október. 12. 18:19 MTI Utolsó frissítés: 2006. október. 12. 18:22 Itthon

Az ügyészek is tiltakoznak a nevük közzététele miatt

Az Ügyészek Országos Egyesülete tiltakozását fejezi ki amiatt, hogy a munkaköri feladataikat ellátó ügyészek nevét, személyes adatait a becsület csorbítására és gyűlölet keltésére alkalmas módon, a hivatás gyakorlásától való elriasztás szándékával tették közzé az interneten - közölte az egyesület csütörtökön.

A távirati irodának is megküldött, csütörtökön elfogadott határozatukban rámutatnak arra, hogy azok az ügyészek, akiknek neve és adatai megjelentek az interneten, a Magyar Köztársaság, mint jogállam büntetőjogi és büntető eljárási jogi rendelkezéseit alkalmazták a kérdéses ügyekben.

"Visszautasítunk tehát minden olyan megnyilvánulást, amely ezt a hozzáállást törvénytelen eszközökkel megkérdőjelezi" - írják, hozzátéve, hogy a jogállami szabályokban benne foglaltatik annak lehetősége is, hogy aki a konkrét ügyben hozott döntéssel nem ért egyet, hazai és nemzetközi fórumok előtt azt jogorvoslattal támadja meg.

Az egyesület közleménye szerint a gyülekezés joga, illetve a közrend- és közbiztonság biztosítása egyaránt védendő alkotmányos értékek, s ennek biztosítása az ügyész feladata is. Annak azonban, hogy az ügyész e jogszabályokban írt feladatait a köz javára megfelelően tudja ellátni, alapvető feltétele: hivatását megfélemlítéstől, külső nyomástól mentes körülmények között gyakorolhassa.

Ezzel a határozattal az Ügyészek Országos Egyesülete csatlakozott az igazságszolgáltatás szakmai és érdekképviseleti szerveinek utóbbi napokban nyilvánosságra hozott véleményéhez.

A Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) kedden kiadott közleménye szerint szembeszáll azzal, hogy megengedhetetlen nyomást gyakoroljanak köztörvényes bűncselekmények ügyében döntést hozó bírákra. A Magyar Bírói Egyesület levélben fordult Sólyom Lászlóhoz, "bizonyosnak" tartva, hogy a köztársasági elnök "nem hagyja szó nélkül a bírák elleni támadást". Wéber Ferenc, a köztársasági elnök sajtófőnöke szerint "jogállamban elfogadhatatlan" az igazságszolgáltatás résztvevőinek befolyásolása.

Az interneten egyes honlapok a zavargásokkal kapcsolatban szerintük "forradalmárokat börtönbe juttató (...) jogtipró, ávós időket idéző elsőfokú ítéletek meghozatalában közreműködő, a fogolykínzásokat előmozdító kommunista, (...) köztörvényes kormány és rendszer védelmében" ítélkező "vérbírák", ügyészek nevét, otthoni telefonszámát és esetenként a fényképét közlik.

Hirdetés