2006. szeptember. 27. 16:17 MTI Utolsó frissítés: 2006. szeptember. 27. 16:17 Itthon

Molnár Lajos szerint jogsértő a patikusok csütörtöki sztrájkja

Csütörtökön csaknem az összes magyarországi patika reggel nyolc óra helyett tíz órakor nyit ki - jelentette be Lestyán Balázs, a Magyar Gyógyszerész Kamara (MGYK) elnökségi tagja szerdán Budapesten. Az egészségügyi miniszter törvényességi felügyeleti eljárást kezdeményezve munkaügyi bírósághoz fordul, és a sztrájk visszavonására szólít fel.

A patikusok így tiltakoznak a kormány patikaliberalizációs elképzelései ellen; a demonstrációt addig folytatják, amíg a kormány vissza nem vonja többek között a patikaalapítás és -működtetés könnyítésére irányuló változtatásait, bizonyos készítmények gyógyszertáron kívüli árusításának lehetőségét és a kötelező kamarai tagság eltörlését - tette hozzá a sajtótájékoztatón. Lestyán Balázs elmondta: tiltakozásuk - növekvő időtartamban - addig tart majd, amíg a kormány nem változtat álláspontján. 

Arra a kérdésre, hogy "a növekvő időtartam" pontosan mit jelent, és a következő lépés mikorra várható, Hávelné Szatmári Katalin, a kamara elnöke azt mondta: a csütörtöki demonstrációt értékelve döntenek arról, hogy a következő demonstrációt mikor tartják, és az milyen hosszú lesz. A gyógyszerészek a patikákban lesznek, de csak a sürgősnek minősülő gyógyszerkiadást vállalják - közölte Lestyán Balázs.

Az MGYK elnökének beszámolója szerint az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat "fenyegető leveleket" küldött a gyógyszertáraknak, hogy jogszabálysértést követnek el, ha részt vesznek a demonstrációban. Hávelné Szatmári Katalin hangsúlyozta: minden gyógyszerész önként vállalta a demonstrációt. A kamara nem kér mást, minthogy "üljön le velünk az egészségügyi miniszter és arról beszéljen velünk, amit mi a liberalizáció tartalmát illetően szeretnénk, és ne arról, hogy melyik gyógyszereket vigyük ki (a patikákból)" - magyarázta Hávelné Szatmári Katalin.

"Törvényességi felügyeleti eljárást kezdeményezek, és felhívom a jogsértő sztrájkfelhívás 2006. szeptember 27-én, az érintettek tájékoztatását lehetővé tevő időpontig, de legkésőbb mai nap 24 óráig történő visszavonására" - fogalmazott Molnár Lajos egészségügyi miniszter Hávelné Szatmári Katalinnak, a Magyar Gyógyszerész Kamara elnökének írt levelében.

A miniszter az 1994-es LI. törvény több paragrafusára is hivatkozva éles hangú levelben fejezte ki: "a kamarai felhívás jogszerűtlen sztrájkfelhívásként minősítendő, mind a sztrájkfelhívást kibocsátó személyét, mind a gyógyszerészek sztrájkban való részvételi lehetőségét tekintve". Molnár Lajos álláspontja szerint "a kamara legitim sztrájk-kezdeményezési joggal nem is rendelkezik", tekintettel arra, hogy a köztestületként működő szakmai kamarák a sztrájktörvényben nem szerepelnek a sztrájk kezdeményezésére jogosultak körében.

A szaktárca vezetője levelében világossá tette, hogy keresettel fordult a munkaügyi bírósághoz a sztrájk jogellenességének megállapítása érdekében. Hozzáteszi: ha a kamara a felhívásában foglaltaknak az általa megadott határidőn belül nem tesz eleget, akkor élni kíván "a kamarai törvény 28. paragrafusának 3. bekezdésében meghatározott jogkörével". Ebben az esetben "a jogsértő helyzet megszüntetése érdekében" ezen a jogcímen is haladéktalanul bírósághoz fordul "a jogsértő kamarai felhívás bíróság általi hatályon kívül helyezése céljából" - fogalmazott a kamara elnökéhez írt levelében a miniszter.
 

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?