Gyurcsány Merkelnél: ellentmondásos jelentések
"Merkel kancellár egyetértett azzal, hogy [nyilvánosságra került őszödi beszéde] a problémákkal való egyfajta bátor szembenézés volt, amit Magyarországnak már régóta meg kellett volna tennie, s ez nem csak magyar jelenség” - idézte az MTI Gyurcsány kormányfőt. Ám a berlini kancellári hivatal ezt nem erősítette meg. Az ügyeletes szóvivő szerint a „bátor” szó nem hangzott el a beszélgetésen. A szűkszavú tájékoztatás szerint Gyurcsány informálta a német kancellárt, Angela Merkel pedig elítélte az erőszakot.
Angela Merkel. Bátorságpróba és hazugságvizsgálat © AP |
Az MTI jelentése szerint a miniszterelnök tájékoztatta Angela Merkel kancellárt arról, hogy erős politikai támogatást élvez a kormányon belül, illetve a kormányt alkotó pártok részéről. Kifejtette, hogy az általa vezetett kabinet végigviszi azt a politikát, amelyet meghirdetett, arra nem lesznek befolyással sem a küszöbön álló önkormányzati választások eredményei, sem pedig az, hogy - mint fogalmazott - a parlament előtti téren most már nem a demokratikus középhez tartozó politikai erők, hanem szokatlan követelésekkel előálló, az alkotmányosság kereteit feszegető követeléseket hangoztató tüntetők vannak.
Az MTI érdeklődésére Gyurcsány Ferenc elmondta: a találkozón semmilyen formában nem került napirendre az a korábbi hír, amely szerint az Európai Néppárt az Angela Merkel kancellár által vezetett Kereszténydemokrata Unió (CDU) kezdeményezésére szólította volna fel lemondásra a magyar miniszterelnököt. Hozzáfűzte: több mint valószínű, hogy sem a kancellár asszony, sem körei nem tudtak ilyesfajta lépésről, illetve nem kezdeményeztek ilyet. A találkozón semmifajta vitás kérdés nem merült fel – hangsúlyozta a magyar minsizterelnök.