2006. szeptember. 21. 13:29 MTI Utolsó frissítés: 2006. szeptember. 21. 13:29 Itthon

Gyurcsány: "az egészségügy társadalmi ügy és üzlet"

Az egészségügy közös társadalmi kincsünk és üzlet is - mondta Gyurcsány Ferenc kormányfő csütörtökön, Budapesten.

A miniszterelnök a Bajcsy-Zsilinszky Kórház új épülettömbjének avatása előtt beszédében úgy fogalmazott: "kár ez utóbbit elhazudni, mert akkor zsákutcába jutunk". Üzlet, mert verseny van a gyógyszergyártók, a patikusok, a háziorvosok és a technológiát gyártók között, és aki ennek az ellenkezőjét állítja, az nem veszi észre, mi zajlik az egészségügyben. Ki kell nyitni az egészségügyet, ami mára már nem egy zárt rendszer; logikus, felelős és normális kapcsolatot kell teremteni a társadalmi igények és az üzletiek között úgy, hogy új viszonyok jöjjenek létre, mert maga az egészség nem üzlet.”
 
Gyurcsány Ferenc hozzátette, "ha száz forintból nem tudunk többet fordítani 6-7 forintnál az egészségügyre, az egészségünk helyreállítására", akkor az orvosok és szakdolgozók nem fognak tudni többet keresni, ezért kell nyitottá tenni a rendszert, mert a jelenlegi vásárlóerő nem tud eltartani annyit kapacitást, amennyi a magyar egészségügyi rendszerben van.

"Nyitott egészségipart kell építeni, gazdag kliensekkel" - fogalmazott a kormányfő. "Amíg csak a közepesen szegény és közepesen gazdag" társadalom van jelen vásárlóként a rendszerben, addig az orvosok nem tudnak drágább, több, jobb szolgáltatást eladni - mondta a miniszterelnök.

Biztosításalapúvá kell tenni a rendszert, és ki kell nyitni a rendszert, hogy Európának is szolgáltatást tudjon nyújtani. A miniszterelnök hozzátette: "aki nekem azt mondja holnap, hogy Gyurcsány ma az imperialista tőkének eladta az egészségügyet, az egy szót nem értett meg abból, amit mondtam. Bár (...) ez utóbbin sem csodálkoznék" - fogalmazott.

"Két hazugság van. Aki azt állítja, hogy az egészségügy üzlet, az hazudik. Aki azt állítja, hogy az egészségügy nem üzlet, az is hazudik" - folytatta a kormányfő, majd hozzátette: "az egészségügy társadalmi ügy, és az egészségügy üzlet, és a kettő között kell találni egy világos, intenzív kapcsolatot", ami a biztosításalapú egészségügyet jelenti.

Demszky példaértékű összefogásról beszélt (Oldaltörés)

Demszky Gábor főpolgármester az avatáson elmondta, példaértékű a kormányzat és az önkormányzat összefogása, hiszen a kórház új diagnosztikai és műtéti tömbjének költségeihez fele-fele arányban járult hozzá.

"Nagy fővárosi beruházásokat mi csak együtt tudunk megcsinálni: kormány és Budapest, és ez a jó együttműködés jó eredményt hoz, hozott" - fogalmazott Budapest első embere. A főpolgármester elmondta, a főváros meg kívánja teremteni a szerkezetváltás lehetőségét arra, hogy intézményei működtetésébe magántőkét vonjon be.
Papp László, a Bajcsy-Zsilinszky Kórház és Rendelőintézet főigazgatója az átadáson köszönetet mondott a pénzügyi támogatásért, hozzátéve, hogy a napi gondok jelen vannak az egészségügyben.

Az orvos és a beteg érdeke közös - mondta a főigazgató -, ám a kívánt ellátás komplex feladat, és minden gyógyításnak ára van.

A kórházban az új épülettömb építése 2003-ban kezdődött, több mint nyolcezer négyzetméteren. A hatemeletes épületben kapott helyet a sürgősségi központ, a radiológia, a központi laboratórium, két műtői szint nyolc műtővel, az intenzív osztály és a klímagépház. A Bajcsy-Zsilinszky Kórház több mint kétszázezer lakos egészségügyi ellátását végzi.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.