Nem használhatnak lőfegyvert a tömeggel szemben
Nem az MTV székházának ostroma az első alkalom, amikor csődöt mondott a rendőrség. Hasonló káosz alakult ki az emlékezetes Erzsébet hídi „csatán”, de a három éve a botrányba fulladt Kendermag-tüntetésen is késett a rendőri erősítés, a rendőrségen belüli hírlánc akkor elakadt.
Döbbenten figyelték a televízió nézői hétfőn este, hogy a rendőrség képtelen volt megfékezni a köztelevízió székházánál zajló zavargást és csak a hajnali órákban tudták visszafoglalni az MTV épületét. A randalírozók törtek-zúztak, a helyszínre vezényelt rohamsisakosok erősítés nélkül maradtak.
Petrétei József igazságügyi- és rendvédelmi miniszter azt mondta: a rendőrség nem számolt, és véleménye szerint nem is számolhatott azzal, hogy a tüntetés ilyen agresszív fordulatot vesz. Mint mondta, a rendőrség békés demonstrációra készült fel, a létszám arra volt elegendő, hogy biztosítsa a helyszínt az MTV székháza előtt.
Lőfegyvert tilos használniuk
1998 óta évente több ezer rendőrnek tartanak továbbképzést tömegoszlatásról. A rendőrök képzése a kétéves Rendészeti Szakközépiskolákban történik. Az egyenruhások csapatszolgálati ismereteket sajátítanak el, hogy hogyan kell egy rendezvénybiztosításban részt venni, s eközben milyen feladataik vannak.
Pedig a jogszabályok szerint a bejelentetlen tüntetés minden eszközzel megszüntethető, a rendőrség a tömegoszlatás valamennyi eszközét bevetheti. Ugyanakkor a csapaterő bevetésére és kirendelésére csak az erre jogosult rendőri vezetők (rendőrkapitány, rendőrfőkapitány, országos rendőrfőkapitány és helyettesei) jogosultak.
Passzív ellenállás esetén testi kényszert, aktív ellenszegüléskor rendőrbotot, ingerlő gázt, elektromos sokkolót, bilincset, pórázon vezetett szolgálati kutyát szájkosárral, illetve anélkül, továbbá vízágyút. Ha a tömeg fel van fegyverkezve – ahogy az MTV ostrománál volt -, a rendőrség a pirotechnikai eszközökön kívül gumilövedéket is használhat, vagy járműkötelékben végzett kényszeroszlatást végezhet.
A tömegből ilyenkor ki kell emelni a hangadókat és a bűncselekményt elkövetőket, erre a célra használják az elfogóhálót. Lőfegyvert azonban még ebben az esetben is tilos használnia a rendőröknek. Tegnap ugyanakkor az egyik, sarokba szorított rendőr lövéseket adott le a levegőbe.
Nem ez az első eset
A 2003-ban botrányba fulladt Kendermag-tüntetésen is hasonló káosz volt. Bár a bejelentett tüntetésre akkor készült biztosítási terv, de a tüntetés előtti órában a környező rendőrkapitányságokból próbáltak összeszedni egyenruhásokat, akik éppen ráértek, hogy a helyszínre irányítsák őket. Már a rendezvény elején látszott, hogy kevés a rendőr, s a parancsnok hiába kért erősítést, a hírlánc elakadt. Előbb ugyanis telefonon felhívta a saját főnökét, s csak azután tudott tovább intézkedni. Miután a rendezvény a BRFK hatáskörébe tartozott, a BRFK illetékes ügyeletes parancsnoka fölhívta az ORFK ügyeletes parancsnokát mobiltelefonon, hogy intézkedjen az ügyben. Az pedig ugyancsak mobilon hívta a Készenléti Rendőrség illetékes parancsnokát, aki azután kivezényelte a bukósisakos és pajzsos rendőröket a helyszínre.