Országszerte Gyurcsány lemondásáért tüntettek
Miközben Budapesten tovább folyik a demonstráció, a miniszterelnök lemondását követelték Győrben, Kecskeméten, Miskolcon, Egerben, Békéscsabán, Szegeden, Nyíregyházán is. A miskolci tévé nem olvasta be a tüntetők szövegét, Kaposváron viszont a helyi tévé honlapján tette közzé a tüntetés időpontját.
Aranybulla, Edda, füstbomba
Csurka is megjelent, bár nem kellett mindenkinek |
Újra magyar világot kell teremtenünk, ez a feladatunk - jelentette ki Csurka István hétfői esti felszólalásában a fővárosi Kossuth téren tartott demonstráción, hozzátéve: a tüntetők "munkája" túlmutat azon, hogy Gyurcsány Ferenc kormányfőt nemsokára leváltják. A MIÉP elnöke, mint mondta, "nem népfelkelést akar hirdetni". Hozzátette: nem politikusként, hanem "72 éves magyar íróként" vesz részt a demonstráción. A mintegy 10 ezres tömegből a beszéd közben több százan azt kiabálták: "nem kell Csurka!". A beszéd végén a tömegből többen sörösüveggel dobálták meg a rendőröket, és újból görögtüzet hajítottak a védőpajzzsal, valamint rohamsisakkal felszerelt rendőrök sorfala közé. A rendőrök szemmel láthatóan higgadtan tűrik a provokációt. Eddig két embert vezettek el, akik az általuk felállított kordonon átmásztak; őket a rendőrök előállították. |
Korábban közfelkiáltással elfogadtak egy petíciót, amelyet Nagy László, '56 os fegyveres harcos olvasott fel. Ebben az szerepel, hogy a kormány 48 órán belül mondjon le, ügyvezető kormány vegye át az országot és írjanak ki előrehozott választásokat. A petícióban az Aranybullára és abban foglalt nemzeti ellenállásra hivatkoztak a demonstrálók, akiket az Edda együttes melegít; "Magyarország, harcolnod kell régi új népedért" - énekli Pataki Attila.
A nap folyamán felszólalók folyamatosan Gyurcsány Ferenc lemondását, illetve a kormány távozását követelik. A tüntetők még vasárnap este vonultak a Kossuth térre, azóta - változó létszámban - követelik a kormány lemondását, miután nyilvánosságra került Gyurcsány Ferenc egy korábbi nyilatkozata.
Egy felszólaló úgy fogalmazott: 1956 után most van lehetősége először a népnek, hogy kinyilvánítsa szabad akaratát. Azt is elmondta: független szakembereket kell a Magyar Rádió és Televízió élére állítani és, hogy hiteles emberek vezessék a nemzetet, ezért át kell világítani a honvédség, az ügyészség, a bíróság és más közintézményekben dolgozókat is.
Az egymást követő szónokok felszólították a tömeget, hogy telefonon értesítsék barátaikat, ismerőseiket, hogy holnaptól ne menjenek munkába, mert csak egy országos méretű sztrájkkal lehet Gyurcsány lemondását elérni.
Csalódás Sólyom szavai után
A beszédek közben egy nő átugrott a rendőrségi kordonon, őt a rendőrök elvitték a Parlament épülete mellett álló rendőrautókhoz. A szónoklatok alatt a tömeg többször skandálta, hogy "56, 56" illetve, hogy "Vesszen Gyurcsány, vesszen a kormány!" Amikor a szónokok a miniszterelnök nevét kiejtették a tömeg hatalmas pfujolással és füttyszóval kísérte.
A Kossuth téren tüntetők csalódottan fogadták a köztársasági elnök hétfő délutáni megnyilatkozásáról szóló első híreket. Sólyom László hétfői nyilatkozatában nem szólította fel Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt a lemondásra, de rámutatott morális felelősségére.
"A köztársasági elnöknek az alkotmány erre a helyzetre nem ad közjogi felhatalmazási lehetőséget" - mondta az államfő, miután - mint fogalmazott - az utóbbi órákban sokféle címen cselekvésre hívták fel, a Gyurcsány Ferenc balatonőszödi, vasárnap nyilvánosságra került beszéde kapcsán kialakult helyzet miatt.
Hétfőn kora délután a Parlament előtt a több százas tömegből az elégedetlenség hangjai hallatszottak, az emberek egy része pfujolt, másokon a tanácstalanság jelei érződtek az államfő nyilatkozata hallatán.
Nem sokkal 14.00 óra előtt a helyszínen felolvastak egy, állítólag az interneten terjedő információt, amely arról szólt, hogy a kormány hétfőn rendkívüli helyzetet vezetett volna be Magyarországon. Danks Emese kormányszóvivő ezt cáfolta, s kijelentette: nem igazak azok a híresztelések, hogy a kormány javasolná a rendkívüli állapot bevezetésének megfontolását, illetve, hogy ez ügyben, illetve egyáltalán ülésezett volna a Nemzetbiztonsági Kabinet.
A Parlament épülete előtt a miniszterelnök és a kormány távozását vasárnap este óta követelő demonstráció kapcsán Hiller István, az MSZP elnöke azt mondta, az alkotmány és a jogszabályok betartása mellett mindenkinek joga van véleményét kifejezni, akár egyénileg, akár csoportosan. A sajtótájékoztató előtt kordonnal vették körül az MSZP Köztársaság téri székházát.
A Fidesz szolidaritását fejezi ki a tüntetőkkel, ugyanakkor arra kér mindenkit, hogy próbálja féken tartani az indulatokat, ne üljön fel a kormányoldal részéről tervezett provokációknak - mondta Navracsics Tibor frakcióvezető, a Fidesz és a KDNP közös hétfő délutáni frakcióülésének nyilvános részén.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök lemondását követelték azok a demonstrálók, akik több kis párt, köztük a Magyar Vidék és Polgári Párt, valamint a MIÉP hívására gyűltek össze hétfőn Győrött a megyeház előtti téren. A mintegy 300 demonstráló hosszan skandálta, hogy Gyurcsány Ferenc mondjon le.
A résztvevők soraiból a beszólók azt kiabálták, utalva a miniszterelnökre: "Lopott, csalt, hazudott", s volt, aki akasztófát emlegetett.
A szervezők arra szólították fel a jelenlévőket, hogy amíg a miniszterelnök hivatalban van, addig nap mint nap délutánonként ugyanazon a helyszínen, a megyeháza előtti téren gyűljenek össze, és követeljék távozását.
Mintegy 50 ember kezdett néma demonstrációt hétfőn Kecskemét főterén, a városháza előtt; a spontán szerveződött tiltakozásra összegyűlt tömeg fél óra alatt 150-200 fősre növekedett.
A köztársasági elnököt arra kérjük, hogy oszlassa fel az országgyűlést és írjon ki új választásokat, mert a kormány nemcsak erkölcsi, hanem jogi értelemben is elvesztette a legitimitását - mondta a helyszínen rövid beszédet tartó Bajzik László. Elmondta, hogy ő ugyan a Kecskeméti Konzervatív Polgári Kör elnökhelyettese, de a demonstrációt nem ez a polgári kör hívta össze, hanem spontán szerveződött. A transzparenseken az "Aki hazudik az lop is!" és a "Nem akarunk hazugságot, nem akarunk MSZP-t!" feliratokat lehetett olvasni. Volt olyan plakát is, amelyen a polgármester, Szécsi Gábor, kecskeméti polgármester alkalmatlanságát is hirdették.
Mintegy 200-300 ember demonstrált Miskolc belvárosában Gyurcsány Ferenc távozását követelve hétfő délután; az egybegyűltekhez a MIÉP megyei elnöke is szólt. A nemzetiszínű zászlót lengetők hazaárulónak nevezték a miniszterelnököt és távozását követelték. Az egybegyűltekhez Miklós Árpád, a MIÉP megyei elnöke szólt. Az összegyűltek elvonultak a polgármesteri hivatalhoz, a miskolci Városház térre, ahol zárt kapukat találtak. Többször "Vesszenek!" kiáltás hangzott a tömegből, valamint többen kiabálták: "Hazaárulók!". A tömeg továbbvonult a szocialista pártirodához, a Corvin utcába. Hangos füttyszóval jelezték nemtetszésüket, majd többször kiáltották, "Ébresztő Miskolc!"
A szocialista párt székházától a tüntetők ismét a polgármesteri hivatal kapujához vonultak, majd a Városi Televízió székházához. A tömeg mintegy kétezer főre duzzadt, a forgalmat egyenruhás rendőrök terelték és biztosították. A demonstrálók a miskolci tévében is szerettek volna közzétenni kiáltványukat. A miskolci tévé vezetője, Karosi Imre kijött a tüntetőkhöz, és közölte: nem áll módjában beolvasni a nyilatkozatot, ugyanis a városi tévének erre nincs kompetenciája. Mint mondta, a szöveg nem a város jelenéről és jövőjéről szól. A tüntetők a beszéd után hangos nemtetszésüket füttyszóval fejezték ki, és bérencnek nevezték az adott médiumot.
A demonstráció a kezdeti helyszínen, a Szent István-szobornál fejeződött be, ahonnan az emberek békésen elvonultak.
Gyurcsány Ferenc és a kormány lemondását követelte hétfőn mintegy 150-200 fős tömeg Egerben a színház előtti téren, a város 1956-os emlékművénél. "Mondjon le a kormány!" , "Mondjon le Gyurcsány Ferenc!" - ilyen és ehhez hasonló transzparensekkel vonultak az emberek az utcára a Hevesi megyeszékhelyen a Forradalmi Emlékbizottság elnevezésű szervezet felhívására.
A miniszterelnök és a kormány lemondását követelte mintegy ezer demonstráló Szegeden a polgármesteri hivatal előtt hétfőn este. A nemzetiszínű és néhány Árpád-sávos lobogót lengető tömeg, amely lezárta a városháza előtti útszakaszt, elénekelt a magyar és a székely himnuszt, valamint a Kossuth-nótát.
A tiltakozók transzparensein "Aki hazudik az lop is", "Így jártál Feri!", "Vége a trükközésnek", "MSZP-SZDSZ bukásra ítélve", "Botka, te is ott voltál" feliratok voltak olvashatók.
A dobokkal és sípokkal felszerelkezett demonstrálók egy nemzetiszínű zászlót tűztek ki ki a városháza bejáratára. "Ébresztő", "Gyurcsány, mondjon le!", "Tolvaj banda", "Aki magyar, velünk van!", "Táncolj Feri, búcsú buli", "56, 2006" jelszavakat skandálták.
A tüntetésen a Fidesz és a KDNP több helyi vezetője és képviselőjelöltje is részt vett. Jelen volt Kalmár Ferenc, a KDNP országos alelnöke és Oláh János, a Fidesz szegedi elnöke, polgármesterjelölt, aki délután még arra kérte az embereket, őrizzék meg nyugalmukat és az utca helyett az urnáknál adjanak hangot elégedetlenségüknek. Nem sokkal nyolc óra előtt a tömeg elindult a város sétálóutcája felé.
Kaposváron a helyi televízió honlapján tette közzé a tüntetés időpontját. A főterén este 6 órától gyülekeztek a miniszterelnök lemondását követelő demonstrálók. Tucatnyi nemzetiszínű zászlót és olyan szövegű transzparenseket vittek magukkal, mint például "takarodjatok", illetve "aki hazudik, az csal, aki hazudik, az lop, hazudni, csalni csúnya dolog".
A Kossuth-szobornál összegyűlt tömegnek kaposvári színészek olvastak fel verseket, illetve Wass Alberttől idéztek, majd a hallgatóság soraiból önkéntesek mondták el a megafonba véleményüket a jelenlegi kormányról, amely úgy összegezhető: "tönkretették az országot, hazudtak, és el lehet menni". Rendbontás nem történt.
Mintegy ezerötszáz-kétezer ember hétfőn Székesfehérváron. A Városház-téren tartott - spontán sms-üzenetlánccal összehívott - demonstráción civil szervezetek és a tüntetők soraiból a mikrofonhoz lépett alkalmi szónokok követelték a kormányfő és a kabinet lemondását. Néhányan nemzeti színű és Árpád-sávos zászlót lobogtattak, mások Gyurcsány Ferenc lemondását követelő táblákkal vonultak.
"Húzzanak el!" - skandálta hosszan a tömeg, elhangzott néhány "Hazaárulók!" közbekiáltás is, s hangos tetszésnyilvánítással fogadták az egyik szónoknak azt a megjegyzését, miszerint az országnak nem Új Magyarország program, hanem új kormány kell.
Az egyik székesfehérvári civil szervezet képviselője II. András Székesfehérváron született Aranybullájának ellenállási záradékát idézte, amely szerint a nemzetnek joga van uralkodójával szemben is fellépni, ha az megszegi az esküjét, becsapja az országot.
A demonstráció résztvevői kinyilvánították: minden este összegyűlnek a Városház-téren, mindaddig, amíg nem távozik Gyurcsány Ferenc és kormánya.
Mintegy háromszázan tüntettek Nyíregyházán a polgármesteri hivatal előtti téren a Gyurcsány-kormány távozását követelve. A nyírségi nagyváros Kossuth terén nemzeti színű lobogókkal, '56-os lyukas zászlókkal, illetve árpádsávos és Nagy-Magyarország rajzolatával ellátott piros-fehér-zöld zászlóval vonultak a városháza elé a tiltakozók. Néhányan transzparenseket tartottak a kezükben, amelyen "Dübörög a hazugsággyár", valamint Gyurcsány Ferenc távozását sürgető - nem éppen szalonképes - felirat volt, egy táblán pedig Csabai Lászlónét, Nyíregyháza polgármesterét "szólították fel" tisztségének átadására.