Sólyom szerint morális válság van, de nem szólít lemondásra
Sólyom László köztársasági elnök hétfőn nem szólította fel Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt a lemondásra, de rámutatott morális felelősségére. Az államfőt sokféle címen hívták fel cselekvésre a Gyurcsány Ferenc balatonőszödi, most nyilvánosságra került beszéde kapcsán kialakult helyzet miatt.
© Dudás Szabolcs |
Sólyom elmondta: annak nyilvános beismerését várja, hogy a demokráciába vetett bizalom bármilyen cél érdekében való kockáztatása megengedhetetlen.
Tartalmi szempontból nem volt újdonság, hogy a választási kampányban elhangzottak, illetve az intézkedések nem fedték egymást - mondta Sólyom, emlékeztetve arra: már augusztus elején jelezte, fel kell tenni a kérdést, hogy egy jó cél érdekében bármilyen eszköz megengedett-e.
Gyurcsány-szöveg |
A májusi, balatonőszödi kormányülés hangfelvételét szivárogtatták ki vasárnap. Eszerint Gyurcsány Ferenc azt mondta: "nyilvánvalóan végighazudtuk az elmúlt másfél-két évet". A miniszterelnök saját blogjában is nyilvánosságra hozta a teljes szöveget. Olvassa el, hallgassa meg! |
A morális válságot emlegető Sólyom László erősen árnyalta az alkotmányos válságot emlegető ellenzési politikusok által festett képet. A Fidesz-KDNP-frakciószövetség felkérte előzőleg a köztársasági elnököt, hogy az alkotmány alapján tegye meg a szükséges lépéseket az általuk alkotmányos válságként értékelt helyzet megoldására.
Szó szerintik részletek Sólyom szövegéből |
"A tegnap nyilvánosságra került miniszterelnöki beszéd tartalmi szempontból nem jelentett újdonságot. A választási kampány és az utána meghozott kormányzati intézkedések közötti ellentmondásról már augusztus elején kijelentettem: az alapkérdés az, hogy milyen eszközök engedhetők meg a politikai célok eléréséhez. Ha polgárjogot nyer, hogy a jó cél bármilyen módszert szentesít - így például a választási ígéretek semmire sem köteleznek -, akkor a demokrácia hitelvesztése fenyeget. (...) Az utóbbi órákban sokféle címen cselekvésre hívták föl a köztársasági elnököt. Tisztázni kívánom, hogy a köztársasági elnöknek az Alkotmány erre a helyzetre nem ad közjogi beavatkozási lehetőséget. (...) A most kialakult helyzet újdonsága, hogy a demokrácia morális alapjainak kérdése minden korábbinál élesebben lett a közbeszéd fő témája. Ebben a vitában a köztársasági elnöknek kötelessége tisztázó szándékkal megszólalni. |