2006. augusztus. 30. 16:59 MTI Utolsó frissítés: 2006. augusztus. 30. 17:03 Itthon

A pedagógus szakszervezet is ellenzi a tandíjat

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) is támogatja a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) tandíjellenes demonstrációját, amelyet szeptember 21-én tartanak a fővárosban, a Kossuth téren - közölte Kerpen Gábor, a PDSZ elnöke szerdán. A szakszervezet szerint a kötelező óraszám emelése elbocsátásokhoz vezethet, a szakminiszter szerint azonban az emelés pusztán opció az iskolák számára.

A pedagógusok természetes szövetségesei a felsőoktatásban tanulóknak, a pedagógus legfőbb törekvése, hogy a tehetséges és szorgalmas diákok abban a felsőoktatási intézményben folytathassák tanulmányaikat, ahol tehetségüket, szorgalmukat leginkább ki tudják bontakoztatni - mondta Kerpen Gábor, hozzátéve: ezt adminisztratív, vagy finanszírozási eszközökkel megakadályozni nem szabad.

A HÖOK kedden jelentette be, hogy szeptember 21-én a fővárosban, a Kossuth téren tiltakoznak a tandíj bevezetése ellen. A hallgatók már több civil szervezettel is egyeztettek a demonstrációról, így jelezte részvételét a Nagycsaládosok Országos Egyesülete, s támogatja az akciót a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete, valamint a Magyarországi Szülők Országos Egyesülete is.

A PDSZ elnöke szerint a konvergenciaprogramban foglalt kötelező óraszám emelés miatt egy éven belül tízezer pedagógus is elveszítheti az állását. A pedagógus érdekvédő elmondta, a konvergenciaprogram oktatási reform fejezetében szó szerint szerepel, hogy a kötelező óraszám emelése 2006/2007-ben mintegy tízezer fő munkaidő alapjának megtakarítását jelenti. Ez a szám azonban még ennél is magasabb lehet két-három éven belül a nem most, hanem 2007 szeptemberében életbe lépő emelés hatására - tette hozzá a szakszervezeti vezető.

Kerpen Gábor szerint aki azt mondja, hogy kevesebb pedagógus, kevesebb pénzért több feladatot ellátva színvonalas oktatást tud biztosítani, az vagy önmagának is, vagy "csak" a társadalomnak hazudik. A most szeptemberben életbe lépő "heti két óra ingyenmunka" miatt ugyanakkor évente nominálisan 100 ezer forinttól esnek el a pedagógusok, legalábbis Kerpen Gábor becslése szerint.

A szakszervezet augusztus 11-én fordult az Alkotmánybírósághoz a közelmúltban módosított közoktatási törvény miatt, kifogásolva a kötelező óraszámon felül, külön díjazás nélkül elrendelhető két órával kapcsolatos szabályozást.

Hiller István oktatási és kulturális miniszter szerit ugyanakkor a kötelező óraszámon túli két óra munkavégzés elrendelése az intézmények fenntartói számára csupán egy lehetőség, nem pedig kötelezően bevezetendő intézkedés. A miniszter szerdán Egerben egy tanévnyitó szakmai konferencián úgy nyilatkozott, nem tudja egyelőre megítélni, hogy a fenntartók mennyire és milyen mértékben élnek a lehetőséggel. Az óraszámok megemelése kapcsán az Alkotmánybírósághoz forduló szakszervezetek kezdeményezésére utalva a miniszter megjegyezve: "természetesen mindenkinek joga van az Alkotmánybíróság véleményét kérni, de meg vagyok győződve arról, hogy ez a döntés kiállja az alkotmányosság próbáját".

 

Hirdetés