Alkotmánybírósághoz fordul a HÖOK
Alkotmánybírósághoz fordul jogorvoslatért a most elfogadott új felsőoktatási törvény miatt a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája, a HÖOK két ponton kifogásolja az új jogszabályt - közölte a szervezet elnöke pénteken.
A HÖOK elfogadhatatlannak tartja, hogy a jogköreiben és felépítésében alkotmányellenesnek talált irányító testületet felváltó gazdasági tanácsban az intézmény hallgatói csak akkor kaphatnak helyet, ha már rendelkeznek felsőfokú végzettséggel - indokolta lépésüket Ekler Gergely.
"Megítélésünk szerint ez a megszorítás ellentétes az alkotmánnyal, hiszen a hallgatók jelentős részét megfosztja attól a lehetőségtől, hogy részt vegyen a gazdasági tanács munkájában" - áll a HÖOK elnök közleményében.
Ekler Gergely utal arra, hogy az Alkotmánybíróságnak az új felsőoktatási törvénnyel kapcsolatban kiadott határozata indokolásában kifejti, hogy a tudományos élet szabadságához fűződő jogosultságok kedvezményezetti köre nem szűkíthető le az egyetemi tanárokra, éppen ellenkezőleg, az kifejezetten kiterjed az egyetemi autonómiát megtestesítő személyi körre (oktatók, tudományos kutatók, hallgatók).
A másik, a HÖOK által kiemelten kifogásolt rendelkezés a tanulmányaikat 2006. szeptember 1-je előtt megkezdő hallgatókra vonatkozik.
A HÖOK választmánya úgy véli, a pontatlan és elégtelen törvényi rendelkezéseknek kormányrendeletben történő bővebb kifejtése nem elégséges, mivel az nem nyújt megfelelő garanciát a hagyományos képzésben részt vevő hallgatók számára.
A szervezet álláspontja szerint "a felsőoktatás ilyen átfogó, a modernkori Magyarország történelmében példa nélkül álló átalakításakor" minden eszközzel törekedni kell arra, hogy a tanulmányaikat a régi rendszerben megkezdő hallgatók ne válhassanak az átalakulás veszteseivé, s biztosítva legyen számukra, hogy tanulmányaikat annak a jogszabályi környezetnek megfelelően tudják befejezni, amely rájuk tanulmányaik megkezdésekor vonatkozott.
A HÖOK választmánya megállapodott abban is, hogy amennyiben a beadvány kidolgozása során egyéb, az alkotmányba ütköző passzusra leszünk figyelmesek, úgy ezeket is az Alkotmánybíróság elé tárjuk - közölte Ekler Gergely.