Mennyibe kerül a szülőnek az „ingyenes” közoktatás?
Számos indokolt és indokolatlan kiadással kell szembesülni a családoknak tanévkezdéskor. A nebuló iskoláztatásának költségeit a szülői ambíciók is a szükséges többszörösére drágíthatják. Az állam eközben milliárdokat költ az ingyenes tankönyvekre, aminek a tankönyvkiadók is örülnek.
Elemisták. Költségelemek © Marton Szilvia |
Tankönyv
2002-től a Medgyessy-kormány vezette be, hogy a „rászorultak” ingyen juthatnak hozzá a tankönyvekhez. Bár ez távol áll az MSZP választási programjában eredetileg ígért teljes ingyenességtől, a költségvetés hozzájárulása így is évről évre nőtt mostanáig: a tavalyi csúcsévben például 8,6 milliárd forintot fizettek ki. Idén ennél valamivel kevesebbet, közel 7,7 milliárdot irányoz elő az Oktatási és Kulturális Minisztérium büdzséje. Így a tanulók 53 százaléka, 742 ezer nebuló családjának sikerül majd legalább ezt a költséget megúszni. Legalábbis papíron. Tavaly ugyanis több probléma is akadt az ingyenességgel, és a minisztérium kénytelen volt külön segélyvonalat beállítani, amin a szülők protestálhattak, ha a jogosultság ellenére sem kapták meg a juttatást. Voltak önkormányzatok, amelyek lenyelték az állami normatívát, és mindenkivel fizettetni akartak. Idén az állam fejenként tízezer forintot szán a rászorulók tankönyvtámogatásra
Több gond azonban továbbra is megmarad – állítja Keszei Sándor, a Magyarországi Szülők Országos Egyesületének (MSZOE) elnöke. Sok helyen a nyelvkönyveket, atlaszokat, függvénytáblákat kiveszik az ingyenes csomagból, és ez súlyos ezreket jelent a szülőknek. Az érdekvédők azt sem tartják jogszerűnek és pedagógiailag indokoltnak, hogy a könyvekhez kapcsolódó feladatlapok, munkafüzetek és munkalapok megvételére évközben kötelezik a szülőket, és azokat senki nem téríti meg nekik.
A minisztérium modellszámítása szerint idén mindegyik évfolyam átlagos tankönyvcsomag ára alatta marad a tízezer forintos normatívának. Az 1–4. évfolyamon kb. 5000; az 5–8. évfolyamon 9813; a 9–12. osztályban 9666 Ft lehet az átlag. Azért ezekkel a "modellszámokkal" valami baj lehet, mert például Budapesten az elsős gimnazisták húszezer feletti áron kapják meg a csomagjukat.
Az MSZOE szerint is a tárca számításánál jóval nagyobbak a tényleges költségek. Amit közvetve megerősített Rabin László is. A terézvárosi önkormányzat oktatási ügyekért felelős alpolgármestere a hvg.hu-nak elmondta, hogy idén az önkormányzat 13 milliót szán saját forrásból tankönyvtámogatásra. Ezzel az állami normatíva feletti részt egészítik ki, hogy az ingyenesség ténylegesen is díjmentességet jelentsen. Tavaly még a kerület mind a 3400 általános és középiskolai tanulójának tudtak adni 2600 Ft-os tankönyvtámogatást.
Azzal is trükköznek az iskolák, hogy megpróbálják az igényeket tartós, újrafelhasznált, kölcsönözhető könyvekkel kielégíteni, ezzel a praktikával csökkentik a csomagok árát.
Azért vannak olyan települések, ahol – ezen a területen legalábbis – jobb a helyzet. A Heves megyei Ludason például az önkormányzat biztosítja minden iskolásnak az ingyen könyv mellett az ingyenes füzetcsomagot is, éppúgy ahogy a felső tagozatosoknak az ingyenes iskolabuszt is a szomszédos Detkre – mondta el lapunknak Somlai György polgármester.
Szegedi iskolások. Ingyen imígyen © Karnok Csaba |
A gyerekek majd fele persze ma is fizet, olykor sokat. A 9. évfolyamosoknak például a gépjármű-szerkezettan rejtelmeibe bevezető könyv majdnem 13 ezer forintba kerül, és a szülőt nyilván kevéssé vigasztalja, hogy ezért rögtön három részt is megkap. Pedig a jogszabályok szerint a tanár nem választhat akármit, csak olyant, amelyet minden tanuló meg tud venni (vagy ingyenes megkaphat).
Többen az „elszabaduló” tankönyvárak mögött a kiadók és a pedagógusok érdekazonosságát gyanítják. És valóban nagy üzlet a tankönyvforgalmazás: tavaly 16,3 milliárdos forgalmat könyvelhettek el a kiadók, ami az egész magyar könyves üzlet 26 százalékát tette ki. A kiadók megtalálják a maguk embereit a tantestületekben, akik persze jutalékot kapnak a forgalom után. A számok ezzel együtt nem igazolják, hogy az állam által garantált „ingyenes korszakban” jobban emelkedett volna a kiadók bevétele, mint korábban, bár az sem akármi, hogy a stagnáló papír- és nyomdaárak, illetve a csökkenő gyereklétszám mellett évi egy-egy milliárddal mindig sikerült hizlalni forgalmukat.
Még a szocializmus időszakában sem volt teljesen ingyenes a közoktatást, nemhogy most. A középosztályos szülőknek sem esik jól, hogy fizetni kell, de legnehezebb sorsa a valóban szegény családoknak van. Ezekben él minden ötödik gyerek. Liskó Ilona, a Felsőoktatási Kutatóintézet igazgatója szerint a forrásokat okosabban és igazságosabban is fel lehetne használni, és nem minden második gyereket kellene támogatni, hanem a ténylegesen rászorult húsz százalékot, akiknek a tankönyv és az étkezés mellett mindent ki kellene fizetni, ami a tanításukhoz szükséges.
Zsírkréták. Vastagon fog © sxc.hu |
A taneszközök árát a kicsiknél a szülőknek, a nagyobbaknál már maguknak, a nebulóknak az ambíciói drágíthatják meg. Akciós tolltartó 199 forintért kapunk, de ha kellően esztelenek vagyunk, vehetünk 25 ezerért is. (Megérdemeljük.) Némileg enyhít a terheken, ha csimotánk nem hanyag, rendetlen, akkor az előző évi táskát, tolltartót, írószereket és rajzeszközöket újrahasznosíthatjuk.
Neuralgikus pont még az ünneplő ruha. Sok helyen előírják a lányoknak a matrózblúzt és a sötét szoknyát, a fiúknak a sötét pantallót, fehér inget és a nyakkendőt. Ezek egyszeri kiadások, csakhogy a beste gyerekek nőnek, növögetnek, így minden évben meg kell ismételni a beszerzéseket, ráadásul a köznapokban ritkán viselik ezeket a hacukákat. A legolcsóbb megoldás, ha rokonoktól, ismerősöktől kapjuk meg a már kinőtt holmikat, de ha gyerekünk finnyáskodik, segíthet a turkáló is, csak meg ne sejtse őkelme.
Az egész tornafelszerelést meg lehet úszni kétezer forintból, de egyedül a cipő is kerülhet harmincezerbe, amit a gyerek úgyis vagy szétrúg, vagy kinő. A MSZOE azt szeretné, ha az iskolák ügyelnének arra, hogy minél kevésbé jelenjen meg a társadalmi különbség a tornaórákon, és egységesítenék a felszereléseket.
Meglepő módon sok iskolában még az ellenőrző árát is kifizettetik a szülőkkel. Jogtalanul, az ugyanis ingyenes.
Tornaórán. Természetellenes szelekció © Túry Gergely |
Két éve egy panaszos azzal kereste meg az oktatási biztost, hogy gyermeke iskolája különböző befizetésekre (fénymásolásra, órarendben szereplő teniszoktatás térítésére, számítástechnikai eszközök, tisztasági csomag iskolai beszerzésen keresztül történő megvásárlására) kötelezi a szülőket. Aáry-Lajos Tamás tájékoztatta a panaszost, hogy a szülők közösen dönthetnek arról, hogy bizonyos célok érdekében különböző összegeket befizetnek. De a teniszoktatásra és a számítástechnikai eszközök használatára hivatkozva az iskola nem jogosult a szülőket befizetésekre kötelezni. Ha a számítástechnika órán olyan felszerelésre, illetve a tanórákon olyan fénymásolatok használatára van szükség, amelyek nélkülözhetetlenek a foglalkozáson való részvételhez, ennek beszerzését kérheti a pedagógus, de az ezzel járó kiadások tekintetében az iskolaszék korlátozásokat állapíthat meg.
Főleg óvodákban rendszeres "kérés", hogy a szülők hozzanak be szappant, fogkrémet, papír zsebkendőt, vécépapírt tartalmazó „tisztasági csomagot”. Csakhogy – mint ezt az ombudsman is leszögezte – ez sem jogszerű: az iskola működésének alapvető higiéniai feltétele ugyanis, hogy a tisztálkodási eszközöket tisztasági csomag nélkül is biztosítsa. Természetesen a szülők dönthetnek úgy, hogy ezt megvásárolják, de ezt az iskola – saját beszerzésen keresztül – kötelező jelleggel nem írhatja elő. Az is előfordul, hogy gyümölcspénzt gyűjtenek, vagy a szülőnek kell gyümölcsöt vinni az intézménybe. A gyermekvédelmi törvény értelmében azonban a tanuló napközbeni ellátásáért az étkezési díjon kívül nem lehet mást kérni. Persze ha nincs ukáz, és a szülők önkéntesen döntenek róla…
Általános gyakorlat az is nagyvárosi iskolákban, hogy testnevelés órák terhére a gyerekek úszni, korcsolyázni vagy karatézni járnak, és a szülők fizetik a foglalkozások árát. Legyen bármennyire is hálás a szülő az iskoláknak az extraszolgáltatásokért, apu-anyu nem kötelezhető arra, hogy fizessen. A VIII. kerületben például az egyik intézményben havi háromezret kellett kipengetni a sporttagozatosok tanórai karate edzéséért, miután a turpisság kiderült, a szülők visszakapták a díjat.
Kínos helyzetet teremt sokszor az osztálypénz is. Az összeg meghatározásában a szülői szervezetnek („munkaközösségnek”) van döntő szerepe – legalábbis papíron. A gyakorlatban sokszor az osztályfőnök diktál. Ma már gyakran nem kis összegekről van szó, érettségiző diákok ünneplő öltözete, a tabló, a bankett több tízezret kóstál. És az alsóbb évfolyamokban sem ritka a havi ezer forintos osztálypénz. Ehhez képest a pénzek kezelését meglehetős szemérmesség övezi, a befizetésekről nem állítanak ki nyugtát, és azt se nagyon tudni, hogy évközben mi történik a befizetett összegekkel.
Iskolai költségtábla
Ár (Ft) | Megjegyzés | |
Tankönyv | 5000–30000 | Tartósan beteg, sajátos nevelési igényű, három- vagy többgyerekes családban élő, egyedülálló szülő által nevelt, rendszeres gyerekvédelmi kedvezményben részesülő, családi pótlékra jogosult tanulók ingyenes tankönyvellátást kérhetnek. |
Étkezés | Havi 3000–8000 | Fentiek teljes vagy részleges költségtérítésben részesülnek. |
Taneszközök, felszerelések | 5000–30000 | Több helyen a szakiskolásoknak maguknak kell megvásárolni munkaruhájukat. Ez jogszabályellenes. |
Ünneplő, tornacucc | 6000–60000 | Gusztus és pénztárca alapján. |
„Különórák” | Havi 500–30000 | A legolcsóbbak az állam által támogatott zenei képzések. |
Osztálypénz | Évi 8000–50000 | |
Gyakorló hely | Évi 0–100000 | A szakiskolásoknak nagy problémája, hogy a jobb szakmáknál (szakácsok, fodrászok, kozmetikusoknál) kevés a gyakorló hely, ezért a szülők kénytelenek megkenni a vállalkozókat, hogy vegyék fel a gyereküket inasnak. Ez törvénytelen, és a kamaráknak kötelező az el nem helyezett diákoknak helyet keresni. |
Gyerek után járó támogatások
Egy gyerekre vetítve (Ft) | Megjegyzés | |
Családi pótlék | 11000-23000 | A korábban augusztusban kifizetett "dupla családi pótlék" idén megszűnt, illetve beépült a pótlékalapba. Az eltartottak és az eltartók száma, a gyerek tartós betegsége vagy fogyatékossága szerint differenciált. |
Rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény | Esetenként 5000 | A jogosultságot a jegyző állapítja meg évente. Természetben és pénzben is adható. Júliusban és november pénzben adják ki az 5000 Ft-ot. |
Kiegészítő gyermekvédelmi támogatás | 2 X 7500 | A jogosultságot a jegyző állapítja meg évente. A gyerek gyámja kapja. Kétszer, júliusban és november pénzben adják ki. |
Rendkívüli gyermekvédelmi támogatás | Eseti döntés alapján | Az önkormányzat döntése alapján ma mintegy 300 ezer gyerek után jár. |
Munkáltatói támogatás tanévkezdéshez | 0-19000 | Nem kötelező, adható, nem adóköteles támogatás. |
Zádori Zsolt