Nincs részvételi küszöb az október 1-jei választásokon
Nincs részvételi küszöb az október 1-jei választásokon, így akár egyetlen érvényes szavazattal is mandátumhoz juthatnak a jelöltek az egyfordulós települési és kisebbségi választáson.
Aki nem kap szavazatot, az nem lehet képviselő - a választási törvényben mindössze ez az egyetlen szabály állít érvényességi korlátot a részvételi adatok tekintetében az önkormányzati és kisebbségi választásokra.
A választás érvényessége szempontjából teljesen mindegy, hogy a győztes hány szavazattal nyer, mandátuma a település lélekszámától vagy nagyságától függetlenül legitim lesz.
Az öt fős kisebbségi testületek ugyanakkor csak akkor alakulhatnak meg, ha a jelöltek közül öten legalább egy-egy szavazatot kapnak. Így például ha csak egy kisebbségi szavazó vesz részt a választáson, de mind az öt jelöltre érvényesen szavaz, már ebben az esetben is megalakulhat a testület.
Ha csak négyükre érkezik érvényes szavazat, nem alakulhat meg a kisebbségi önkormányzati testület. Ekkor négy évig nincs helyi képviselete az adott kisebbségnek a településen.
A települési önkormányzati választáson ugyanakkor az adott képviselő-testületi létszám fele is elegendő a testület megalakulásához, mert így az már működőképes lesz. Ha ennél kevesebb képviselőre érkezik szavazat, időközi választást kell tartani.