Magyar aranyeső a szegedi kánikulában
A magyar csapat sporttörténelmet írt, a mieink eddig még sohasem lapátoltak össze annyi aranyat (tizenkettőt) a vb-k története során, mint most a szegedi Maty-éren.
Olvassa cikkeinket a vb-ről! |
A kapitány portréja. Itt! A vb marketingjáról. Itt! A doppingről és a jövőről. Itt! A megnyitóról. Itt! Az ezres előfutamokról. Itt! Az ötszázas előfutamokról. Itt! Az ezres középdöntőkről. Itt! Az ötszázas középdöntőkről. Itt! A kétszázas selejtezőkről. Itt! Az ezres döntőkről. Itt! Az ötszázas döntőkről. Itt! |
Ez utóbbit aligha überelhetjük, hiszen eddig 13-nál tartunk, viszont esély van arra, hogy aranycsúcsot állítsunk fel. Ehhez kettőt kellene nyerni a délutáni kilenc kétszázas futamból. Nyolcban ott vagyunk, női kajak-kettesben és –négyesben mi vagyunk a legesélyesebbek, de pokoli nehéz lesz. Nem utolsó sorban a pokoli hőség miatt. Árnyékban 37 fokot mérnek, képzelhetik, akkor mi van a vízen, ami persze nincs árnyékben. Még a verhetetlen Kovácsot és Janicsot is megfoghatja a meleg, hiszen ilyen körülmények közt meghatványozódik az a páratlan terhelés, hogy egy nap alatt négy döntőt mennek. Azért bízunk bennük, meg a persze a többi magyar indulóban is.
A hvg.hu helyszíni tudósítása versenyszámról versenyszámra:
Kenu-egyes: Bozsik Atiila képviselte a színeinket, és végül a 8. helyen evezett be. A villanásnyi idejű csatát az orosz Nyikláj Lipkin nyerte ukrán és litván riválisa előtt.
Örömmesterek
Férfi kajak-egyes: Túlzott reményeink nem lehettek, a fiatal Boros Gergelytől az is dícséretes, hogy sikerült a döntőbe kerülnie. Ehhez képest 180 méterig vezetett, de elég volt egy megbillenés, ütemet veszített, és az ötödik helyen csúszott be. Győzött a német Ronald Rauhe.
Női kajak-egyes: Ez volt Racicében az egytelen olyan női szám, ami után nem a magyar himnuszt játszották el. A győzelemre leginkább esélyes a spanyol Portela Rivas volt, aki vímvédőként és Európa-bajnokként érkezett Szegedre, és most trónfosztottként tér haza. Ugyanis Paksy Tímea ellentmondást nem tűrően verte meg a mezőnyt. Ráadásul a spanyol dobogóra sem került.
Kenu-kettes: Kovács Gergely és Végh Attila bűn rosszul rajtolt, beragadtak a gépbe, szinte visszarúgta őket a masina, hogy aztán lóhalálában evezzenek a mezőny után, az utolsó tíz méteren még arra is esély látszott, hogy meglesz a dobogó, ám végül a negyedik helyen suhantak be. Győzött az Ignatov-Stíl orosz páros.
Férfi kajak-kettes: A döntőben itt nem voltunk érdekelve, így csak azt konstatálhattuk, hogy Rauhe és Wieskötter 200 méteren is legyőzhetelen. Emeljünk kalapot előttük.
Női kajak-kettes: Meg Kovács Katalin és Janics Natasa előtt is, akik ezen a vb-n megnyerték immár a saját ötödik, és a magyar csapat tizenegyedik aranyát! A magyar kajak-kenu sport már a 150-iknél tart. Pedig Rozsnyói Kati néni nem fogja megdícsérni versenyzőit, hebehurgyán kezdtek, de annyira erősek voltak, hogy fél hajóval így is verték a lógó orrú németeket meg a többi egységet.
Kenu-négyes: Újabb magyar, ráadásul kenus érem! A Sarudi-Joób-Horváth-Balázs-kvartett a vb egyik legszorosabb csatájában szerezte meg a bronzot a csehek és fehéroroszok mögött.
Férfi kajak-négyes: Aztán még egy újabb érem! Most ezüst. A Kadler-Gyetyános-Babella-Beé összeállítású kvartett picin múlt, hogy nem aranyat ünnepelhetett. Ők biztosan szomorúak, de ne legyünk telhetetlenek, a döntő előtt kevesen gondolták, hogy a kétszázas egységünk is ennyire erős. Pedig ennyire.
Női kajak-négyes: Hogyan is lehetne másként egy ennyire sikeres vb-t befejezni, mint arannyal? Nyilván ezt Paksy Tímeáék is tudhatták, mert pompázatos versenyzéssel utasították maguk mögé a mezőnyt németestül, kínaiastúl. Atyavilág? Kilenc női számban kilenc magyar arany!
A szegedi vb a magyar csapat imponáló fölényét hozta: a tizenkét arany mellett (ebből hat olimpiai számban született) két ezüst és négy bronz a termés! A németek végeztek mögöttünk négy arannyal, kilenc ezüsttel és két bronzzal - persze minden másképpen alakult volna, ha lányaink nincsenek röghöz, aranyröghöz kötve. A harmadik legdekoráltabb csapat az oroszoké négy arannyal és egy-egy ezüsttel, bronzzal. Jövőre a vb Duisburgban lesz, akkor lehet, hogy a németek lesznek előttünk, de ez a verseny már visszavonhatalanul a miénk marad, pontosabbn az övék, a mi csapatunké! Ha nem lenne túl frivol, javasolnám, hogy kereszteljék át a Maty-eret Arany-érnek. De maradjunk kellően ünnepélyesek: köszi, lányok, köszi, fiúk!
Zádori Zsolt / Maty-ér