Minősítési rendszert vezetne be a felsőoktatásban az MSZP
A felsőoktatási intézményekben a 2007/2008-as tanév végére ki kell alakítani egy olyan minősítési rendszert, amelynek alapján eldől, hogy mely hallgatóknak kell fejlesztési részhozzájárulást fizetniük és kiknek nem. Erről Tatai-Tóth András szocialista politikus beszélt pénteki budapesti sajtótájékoztatóján.
Tatai-Tóth hangsúlyozta, képzési hozzájárulást először a 2008. szeptemberében induló tanévben kell fizetniük a hallgatóknak; az egyetemeken és a főiskolákon akkorra már megfelelő minősítési rendszereknek kell működniük.
Emlékeztetett rá, hogy a diákok közül legjobban teljesítő 15 százalék mentesül a fizetés alól, ugyanakkor a legrosszabbul teljesítő 15 százalék bekerül a fizető körbe. Azok a hallgatók, akik gyengén teljesítenek, az állami finanszírozásból átkerülnek a költségtérítés képzésbe.
Tatai-Tóth András szerint nem arról van szó, hogy az állami költségek csökkentésére sarcot vetnének ki; a hallgatók érdekeltségének megteremtésével kívánják elérni, hogy a magas színvonalú felsőoktatás minden intézményben megvalósulhasson.
A parlament oktatási és tudományos bizottságának tagja kiemelte, hogy garantálják az átjárhatóságot az államilag finanszírozott és a költségtérítéses képzés között. A képzési hozzájárulás teljes összegét a felsőoktatási intézményeknél hagyja az állam. A hozzájárulás legkevesebb 30, maximum 50 százalékát a kiemelkedően jó tanulók kapják meg.
Szólt arról is, hogy a "hallgatói jóléti juttatás" összege idén hallgatónként 172 ezer forint, ami jövőre várhatóan 210 ezer forintra nő, és megmarad a diákhitel lehetősége is.