Átveszik a betegszállítást az Országos Mentőszolgálattól
A Mentők és Betegszállítók Országos Egyesülete (MBOE) az év végéig ütemezett feladatmegosztással átvállalná a lakosság betegszállítását.
Hétfőn az egészségügyi tárcánál egyeztetünk a szakminiszterrel arról, hogy milyen formában képzeljük el a betegszállítás jövőjét - mondta Bíró Ferenc, a Mentők és Betegszállítók Országos Egyesületének elnöke, aki szerint december végéig fokozatos lépésekkel vennék át a betegszállítás feladatait a jövőben inkább a mentésre koncentráló Országos Mentőszolgálattól.
Első lépésként heteken belül aktivizálnák a tartalékban lévő járműveiket, majd egy-két hónap múlva újabb mentőautókat szereznének be, végül december végéig területi elosztásban összegeznék, hogy hol van szükség a betegszállítás folyamatosságát biztosító járművek üzembe helyezésére - ismertette Bíró Ferenc.
Az MBOE 42 tagszervezete az ország teljes területén 320 aktív gépkocsival végzi jelenleg a szakkíséretet nem igénylő betegszállítások 60 százalékát, a fennmaradó esetekben az Országos Mentőszolgálat látja el ezt a feladatot. Az OMSZ 10 százalékos, napokban bejelentett azonnali létszámcsökkentése, és működési racionalizálása miatt a "maradék 40 százalék" mintegy 1,2 millió újabb beteg szállítását jelenté az MBOE-nek - mondta a szervezet elnöke.
"Szó sincs arról, hogy ez a leépítés veszélyeztetné a mentést, Mikola úr ezt rosszul látja (...) ez egy egyszerű technikai folyamat" - reagált Bíró Ferenc arra a felvetésre, hogy a Fidesz egészségügyi politikusa szerint többéves folyamatot jelentene a szakszerű betegszállítás átszervezése. Az MBOE a betegszállításban továbbra is számít az OMSZ szakértői gárdájára is, a jövőben többeket alkalmazni kívánnak munkatársként.
Arra a kérdésre, hogy jó üzlet-e átvenni a betegszállítást, a szervezet képviselői azt a választ adták, hogy "jelenleg a veszteségesség határán mozognak", de bíznak egy tervezhetőbb költségvetésben, mert "most tarthatatlan a tartós alulfinanszírozás".