2006. május. 27. 11:10 MTI Utolsó frissítés: 2006. május. 27. 11:10 Itthon

Továbbra is vitás Bős-Nagymaros megítélése

Persányi Miklós környezetvédelmi és vízügyi miniszter a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) szigetközi munkacsoportja által a héten rendezett kétoldalú konferencián úgy vélekedett, hogy Bős–Nagymaros kérdése egyik fél részéről sem tekinthető lezártnak.

Persányi Miklós környezetvédelmi és vízügyi miniszter csalódottságának adott hangot azzal kapcsolatban, hogy a felek a hágai ítélet után és az intenzív tárgyalások ellenére sem jutottak közelebb a megállapodáshoz. A két fél érdeke különbözik, de rendezés érdekében szilárd alapot kell találni - hangsúlyozta Persányi.

Miklós László szlovák környezetvédelmi miniszter ugyanakkor politikailag terheltnek nevezte a vízlépcső ügyét. A szlovák tárcavezető az önfejűség problémáját említette az Öreg-Duna meder elmaradt rendezésének okaként. Úgy vélte, hogy a legfontosabb tennivaló a Duna jövőképének meghatározása.

A fórumon a két ország szakértői a vízlépcsővel kapcsolatos  magyar-szlovák környezeti monitoring elmúlt tíz éve alatt készített anyagát mutatták be.

Láng István, az MTA szigetközi munkacsoport vezetője elmondta: a két ország megállapodása nyomán immár tíz éve zajló vizsgálat eredményei 30 kötetet tesznek ki. Vannak olyan kérdések, amelyekben már sikerült eredményeket elérni.

Rakics Róbert, a környezetvédelmi tárca helyettes államtitkára arról számolt be, hogy a monitoring-programra évente 150 millió forintot költ a minisztérium. Hangsúlyozta azonban, hogy a projekt fejlesztésére lenne szükség.

A Mosonmagyaróvári Nyugat-Magyarországi Egyetemen rendezett kétnapos, május 26-én kezdődött konferencián neves magyar és szlovák szakértők tartottak előadást a Dunáról és környezetéről, a vízlépcső hatásairól és az érintett magyarországi Duna-ág vízvisszapótlásáról.
Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.