Értelmetlen fahalál a Budai Várban
Néhány nappal ezelőtt az egykori Bástyasétány gesztenye-, illetve juharfáiból kivágtak 29-et, helyükre díszcseresznyefákat ültettek. A Vár lakói döbbenten szemlélték a pusztítást. Nagy Gábor Tamás polgármester szerint a fakivágás nem tartozik kompetenciájába. Soproni szakemberek egyetlen beteg fa kivágását javasolták.
Megkeresésünkre az önkormányzatnál a fairtást azzal magyarázták, hogy a fák túlnyomó része menthetetlen, s ha nem vágnák ki, előbb vagy utóbb kipusztulnának. A kerületi vezetés szerint az is gondot jelent, hogy a hatalmasra nőtt gesztenyék nem tudnak megélni a vékony földrétegben, veszélyeztetik a várfalat, és elszívják a fényt a belső fasortól. Ezért ültettek a külső sorba díszcseresznyéket, amelyek ugyan nem nőnek nagyra, jól bírják a nagyvárosi légszennyezést is.
Jogosan merül fel a kérdés, hogyan lehet egy ilyen városképi szempontból is egyedülálló fasort egyik napról a másikra megcsonkítani? Milyen sétány az, amelyiknek az egyik sora százéves gesztenyékből, a másik pedig csenevész díszfákból áll? Az biztos, hogy árnyékot már nem ad.
Nagy Gábor Tamás, a kerületi polgármester arra hivatkozott, hogy a sétány-rekonstrukció politikai döntés volt, neki a szükséges összeget kellett előteremteni a kerület költségvetéséből: a helyi önkormányzat 75 milliót, a fővárosi 15 milliót szentel a beruházásra. Hogy milyen fákat, mennyit vágnak ki, az már a szakemberek hatáskörébe tartozik. Kár, hogy nem tanulmányozta alaposabban a "rekonstrukció" következményeit: akkor talán még árnyékot adnának a gesztenyék. A soproni Erdővagyongazdálkodási Intézet 2004-ben született szakértői véleménye szerint elég lett volna egy fát kivágni.