Bozóki a modernizáció pártján van
Az operaház ügyében nem a sokak által támadott főigazgató, hanem a modernizáció pártján áll - jelentette ki a kulturális miniszter pénteken a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában; Bozóki András véleménye szerint ugyanakkor nem az a cél, hogy évente újabb és újabb igazgatók bukjanak bele a dalszínház vezetésébe.
© Marton Szilvia |
Mint mondta, az előző két-három évben mintegy 700 millió forintnyi kifizetetlen számla gyülemlett fel, amellyel Hegyi Árpád Jutocsa főigazgató és az új vezetés csak a pályázati győzelmét követően szembesült. Emellett ki kell fizetni az elmaradt béreket is - tette hozzá Bozóki András.
Hangsúlyozta: most sokan egyéni sérelmeiket helyezik előtérbe és ezek alapján az operaház válságáról beszélnek, mert az az érdekük, hogy megbuktassák a jelenlegi vezetést. "Ezt természetesen meg lehet tenni, de akkor kezdődik minden elölről. Azt ne gondolja senki, hogy feneketlen zsákként, pénznyelő automataként tud működni az operaház a jövőben" - jelentette ki. Hozzátette ugyanakkor, hogy nem nevezne lázadónak senkit, hiszen "nyilván az egzisztenciáját védi mindenki".
"Nyilván a főigazgató is követetett el hibákat, nyilván rosszul kommunikált, adott esetben magára haragította az embereket", azonban - folytatta a tárcavezető - Hegyi Árpád Jutocsát már a nyitó társulati ülésen kifütyülték, pedig még el sem kezdett dolgozni. Kiemelte: azt szeretnék, hogy a "takarítónőtől az énekesig" mindenki megtalálja a számítását, aki "valóban dolgozik". Felhívta a figyelmet ugyanis arra, hogy jelenleg több mint ezer ember dolgozik az Operában, továbbá részmunkaidőben, külsősként, további kilencszáz. "Kicsit pejoratívan hangzik, de azt is mondhatnám, hogy az utolsó szocialista nagyvállalat" - jegyezte meg.
Véleménye szerint a rendszer ilyen formában nem tartható fenn, aki évente kétszer-háromszor lép színpadra, annak nem feltétlenül kell közalkalmazottnak lennie, elég lenne, ha leszerződne két-három előadásra dupla vagy tripla honoráriumért.
A főigazgatói posztról szólva annak a véleményének adott hangot, hogy az Opera esetében is az lett volna az ideális megoldás, mint a Nemzeti Filharmonikusoknál, ahol a mindenki által elismert Kocsis Zoltán a vezető, aki megteheti azt a "kegyetlenséget", hogy elküld embereket. Ugyanakkor jelezte: annak idején Fischer Ádámot, és Peskó Zoltánt, két külföldön dolgozó és a szakmában világsztárnak minősülő szakembert is megkeresték, de ők nem vállalták az Opera vezetését az átláthatatlan viszonyok miatt. "Nem az a cél, hogy évente újabb és újabb igazgatók bukjanak ebbe a történetbe bele" - mutatott rá a modernizációs elképzelésekkel kapcsolatban a kulturális miniszter.