2006. május. 10. 08:00 Utolsó frissítés: 2006. május. 10. 08:41 Itthon

Parasztáldozatok a Fideszben

A Magosz öt képviselőt is ad az új Fidesz-frakciónak. A 2005. február 21-én kezdődött gazdatüntetéseken ismertté vált érdekvédők politikussá avanzsálását sokan kétkedéssel figyelik. A hvg.hu információi szerint a Fidesz agrártagozatában is kavarodást okoz a Magoszosok feltűnése. Ahogy Orbán Viktor a KDNP-vel kötött szövetséggel kapcsolatban fogalmazott: megindult a „szvingelés” a kereszténydemokraták és a fideszesek között.

Jakab István a Fidesz programalkotó
kongresszusán. Megnőtt étvágy
© hvg.hu
Jakab István már évek óta dörgölőzött a politikához - állítja egyik névtelenségbe burkolózó fideszes informátorunk. Ezt azzal is alátámasztja, hogy a gazdatüntetés valójában 11 agrárszervezet közös rendezvénye volt, amelyet a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) "lenyúlt" a médiában. Kritikusai szerint Jakab az itt szerzett babérokat használta fizetőeszközül a Fidesz listájára való felkerüléshez, Orbán ugyanis elhitte, hogy a Magosz képes megmozgatni az egykori kisgazda szavazókat.

A Fideszben évek óta működik agrártagozat, amelynek tagjai egyre féltékenyebben figyelték Jakab és szervezete előretörését. Most már egyenesen odáig mennek, hogy azt állítják, a Hajdú-Bihar megyei Püspökladányban azért veszített a biztos győztesnek látszó Arnóth Sándor, mert Jakab a városban lakossági fórumot tartott a két forduló között.

Az már biztosnak látszik, hogy a Fidesszel között szövetség után Magosz, mint a gazdák pártoktól független érdekvédelmi szervezete, meghalt. A  szervezet kormánypárti kritikusai most utólag is igazolva látják, hogy nem tévedtek, amikor a gazdatüntetések alatt ellenzéki befolyást emlegettek.

Dékány András, a földművelésügyi tárca szóvivője a Magosz politikai szerepvállalásával kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy már Németh Imre leváltott miniszter sem rejtette véka alá abbéli véleményét, hogy a 2005-ös agrárdemonstráció politikai színezetű volt, és ezt az állítást továbbra is fenntartják. A Fidesszel kötött megállapodást tudomásul veszik, és ettől függetlenül érdekvédelmi kérdésekben egyeztetnek a Magosszal.

Jakab István jó edzőknek tekinti bírálóit: „ha egy sportoló az olimpiára készül, előfordul hogy a megfeszített munka és a tréner kíméletlensége miatt, még néha el is sírja magát. Ha azonban felcsendül a himnusz, edző és tanítvány együtt könnyezik meg azt.” – Én a gazdákért, mi több, az ő kérésükre vállaltam a politikai megmérettetést. Akik kritizálnak, nézzék meg, hogy 2002-ben olyan meghatározó agrárszervezetek adtak minisztert, államtitkárt, egyéb állami tisztségviselőket, mint a Köztestületi Magyar Agrárkamara (KMA) és a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (KMA elnöke volt Németh Imre későbbi miniszter) - helyez képbe Jakab.

Az érdekvédő szerint - akit a kampány során Orbán Viktor egyenesen az agrártárca várományosaként emlegetett - aki kétségbe vonja, hogy érdemben lehet egyszerre a Magosz elnöke és politikus, az szíveskedjen az Osztrák Néppárt és az osztrák gazda érdekképviseletek együttműködését tanulmányozni.

Jakab a Fidesz agrártagozatában tapasztalható feszültségekre a választ a vezetés döntésében látja, hisz még nem dőlt el, hány képviselőjük lesz a mezőgazdasági bizottságban, mint ahogy az sem tisztázott, mekkora lesz az egyes bizottságok létszáma. A Fidesszel kötött megállapodásukban az szerepel, hogy a Magosz adja a testület elnökét és a tagok felét. Ez azonban a választási vereség utáni labilis viszonyok között nem tartható, így a Magosz számára a lehető legtöbb hely megszerzése a cél.

A hvg.hu információi szerint a Fidesz és a Magosz közötti konfliktust tovább élezte a billegő körzetekben tartott két forduló közti Magoszos kampányrendezvények hangvétele, amely a várt Fidesz-győzelmek helyett vereségeket produkált. A tagozatosok szerint ennek esett áldozatául Arnóth Sándor is. Az állítást Arnóth nem erősítette meg a hvg.hu-nak. Budai Gyula, a Magosz tanácsadója úgy nyilatkozott, hogy ebben az esetben csak arról lehetett szó, hogy ami az egyik helyen sikerült, az a másikon nem. Jakab István a választási kampányban mindent megtett azért, hogy a vidéki embereket megszólítsa.

S. A.

Hirdetés