2006. április. 21. 16:30 MTI Utolsó frissítés: 2006. április. 21. 16:30 Itthon

A 4500 fő kitelepítése nem érinti a választást

Kitelepítenek az árvíz miatt 4500 embert Szolnok megye három településéről, Csépáról, Szelevényről és Tiszasasról - közölte Dobson Tibor, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője. A kitelepítés nem érinti a vasárnapi parlamenti választást, ugyanis ebben a választókerületben már az első fordulóban megválasztották a térség képviselőjét.

A Körös-torkolatában megcsúszott gátrézsű miatt biztonsági okokból kitelepítik a folyó közeli három falu lakosságát - jelentette be a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Védelmi Bizottság döntését Tokár István elnök .

Az embereket a korábban már kijelölt befogadó helyekre, Cserkeszőlőre, Kunszentmártonban és Tiszaföldvárra szállítják át. A helyszínről érkezett Persányi Miklós vízügyi miniszter arról számolt be, hogy a megcsúszott gátrézsű megerősítése folyik, az anyagot helikopterek szállítanak folyamatosan, mert a terület szárazföldön nagyon nehezen közelíthető meg. 

A gátrézsű először mintegy 50 méter hosszon csúszott meg, a legfrissebb információk szerint azonban hosszúsága tovább nőtt. Közölte: a védekezést a legjobb vízügyi szakemberek irányítják a térségben.  Varga László, a Közép-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság vezetője arra hívta fel figyelmet, hogy a 2000-es nagy árvízkor több, ehhez hasonló veszélyes szituációt sikerrel kezeltek.

A mostani védekezés lényege, hogy a helikopterek homokkal teli konténer zsákokat ejtenek le a megerősítendő területre.  Gondot okoz, hogy a megcsúszott gátrézsű meredek, inkább a vízoldali része laposabb. Dobson Tibor elmondta a lakosságot arra kérik, hogy csak a legszükségesebb dolgokat vigyék magukkal. Az állatokat is elszállítják, a hátrahagyott értékeket magasabb pontra, lehetőleg padlásra helyeztetik, a lakások és ingóságok őrzését biztosítani fogják.
   
A három település férfi lakosságát arra kérik, hogy maradjanak és segítsenek a védekezésben. Így Csépáról, Szelevényről és Tiszasasról 1.200-1.300 férfi segítségére számítanak. A megrepedt a földgát a Hármas-Körös tiszai
torkolata közelében Csongráddal szemben, a helyszínre 500-600
katonát vezényeltek és nyolc helikoptert. A honvédség úszó, lánctalpas szállító járműveket és kompokat is a helyszínre küld, hogy éjszaka is tudják a munkát folytatni. Az eszközök a délután folyamán érkeznek meg - közölte a szakminisztérium.
Hirdetés