2006. április. 05. 10:56 MTI Utolsó frissítés: 2006. április. 05. 11:15 Itthon

Szájer: a szlovákok megsúgták nekünk

A szlovák-magyar viszonyról és a kisebbségben élő magyarokról kérdezte a pozsonyi Új Szó című napilap Szájer Józsefet, az Európai Parlament Fidesz-MPSZ-hez tartozó képviselőjét annak kapcsán, hogy Rómában, az Európai Néppárt múlt heti tisztújító közgyűlésén – sokakat meglepő módon – az EP több szlovák képviselője is támogatta, hogy Orbán Viktor legyen az Európai Néppárt alelnöke.

A lap szerdai számában megjelent beszélgetésből tudni lehet, hogy az EP római közgyűlésén nemcsak a szlovák kormányhoz tartozó Magyar Koalíció Pártja (MKP), hanem a szlovák kormányfő, Mikulás Dzurinda vezette Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió (SDKÚ) és a Dzurinda-kormányból a közelmúltban kilépett szlovák Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) képviselői – noha ezt nyíltan nem vállalták – „megsúgták: ők is megszavazták Orbán Viktort az Európai Néppárt alelnökévé”.

A Fidesz delegálta EP-képviselő elmondta: „arra jöttünk rá az EP-ben, hogy sokkal több az olyan közös ügy és elv, amely összeköt bennünket. Ilyen légkörben a kisebbségi kérdéseket is jóval józanabbul lehet felvetni, le lehet venni róluk azokat az éles elemeket, amelyek megrontották korábban ezeket a viszonyokat. Ezért nem meglepő, hogy kölcsönösen tudjuk támogatni egymás céljait”.

A lap megkérdezte: miért vonták be a magyarországi pártok a határon túli magyarokat a választási kampányba. Szájer szerint nem kell bevonni őket, de kijelentette: „úgy vélem, a határon túl élő közösségek sorsa igenis sok tekintetben múlik azon, hogy Budapesten milyen kormány van. Ez nem azt jelenti, hogy a kampányban bármilyen módon részt kellene aktívan venniük, de állást foglalhatnak” – hiszen országaikban szólásszabadság van, adott esetben egy másik ország kormányával kapcsolatosan is véleményt nyilváníthatnak, és amikor valaki ezt teszi, akkor ezzel alapvető jogait gyakorolja.

Természetesen szavazni ebben a formában nem szavazhat, a Fidesznek ez nem is célja – mondta Szájer, hangsúlyozva, hogy pártja „senkire se kíván szavazati jogot erőltetni”. A Fidesz számára a határon túli magyar közösségek politikai szervezeteinek az álláspontja a meghatározó”. A Fidesz azért állt ki a magyar állampolgárság könnyített megadása mellett, mert ezt a határon túli magyar szervezetek határozottan kérték” – mondta Szájer az Új Szónak nyilatkozva.

Hirdetés