A magyar egészségügy ellentmondásai
Miközben a magyar egészségügyi ellátás mutatói javarészt megfelelnek az ország gazdasági fejlettségének, az életkilátások rosszabbak, a megbetegedés kockázata nagyobb, a gyógyulás esélye kisebb, mint az európai és más fejlett országok többségében.
HVG |
HVG |
HVG |
Nemcsak a hazai kardiológiai ellátás fejlődése, a korszerű gyógyszerek és műtéti beavatkozások elterjedése, hanem az életmód, az étkezési szokások változása is hozzájárult ahhoz, hogy az elmúlt egy évtizedben 50 százalékkal csökkent az infarktus okozta halálozás. Mindez viszont csak arra elég, hogy a szív- és érrendszeri halálozásban Szlovákiánál jobb mutatókat sikerült produkálnunk. A KSH adataiból viszont az is kiderül, hogy 2003-ban a keringési rendszer betegségeiben elhunytak 82 százaléka 65 évesnél idősebb volt.
A daganatos megbetegedések okozta halálozásban viszont szilárdan tartja Magyarország az utolsó helyét az OECD-statisztikákban. A rosszindulatú daganatos kórok közül a legtöbb áldozatot a légcső- és a tüdőrák szedi, amely szoros összefüggésben van a dohányzók - az OECD-lista második helyét jelentő - 34 százalékos arányával és az egy főre jutó csaknem 13,5 literes alkoholfogyasztással. Mindkét káros szenvedély együttes hatása kirívóan magassá teszi az ajak- és szájüregi daganatokat is.
A fejlett ipari országok közül Magyarországon halnak meg a legtöbben közúti és más balesetekben, és bár a világranglistán a magyar statisztika már hat helyet lépett előre (az utolsóról) az öngyilkosságok emberveszteségében, a fejlettek klubjában ez még mindig csak a "sereghajtásra" elég. Annak becslésére azonban senki nem vállalkozik, hogy meghatározza, a 2003-ban regisztrált 6500 végzetes kimenetelű baleset milyen arányban írható a hazai sürgősségi ellátás szervezetlenségének számlájára.
A drámai, bár viszonylag közismert halandósági statisztikáknál sokkal kevésbé köztudott, hogy Magyarországon az egészségügyi kiadások - az állami és magánforintok - együttes részesedése a GDP-ből csaknem eléri az OECD-átlagot. A közegészségügyre és betegségmegelőzésre fordított pénzek arányát tekintve dobogós a helyezés, és csak Ausztriában vesznek fel - ezer lakosra számolva - több beteget kórházi ápolásra, mint idehaza. A statisztika önmagában nem ad választ arra, hogy azért magas a drága kórházi ápolások száma és azért megy minden hazai polgár évente átlagosan legalább 12 alkalommal orvoshoz, mert olyan rossz az általános egészségi állapot, vagy mivel ennyire nem hatékony a gyógyítás. Ezekben az adatokban a szociális ellátórendszer hiányosságai - például az otthoni ellátás híján aktív kórházi ágyon fekvő idősek - éppen úgy benne vannak, mint a lényegében minden korlátozás és anyagi következmény nélkül igénybe vehető családorvosok és szakrendelések, valamint a szükségtelen párhuzamos vizsgálatok.
Bár többen vitatják az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szakembereinek becslését, amely szerint az egészségügyi ellátás legfeljebb 10-15 százalékban befolyásolja az emberek egészségi állapotát, abban egyetértés van, hogy a tennivalók többsége nem az orvosokra vár. "Önmagában az egészségügyre fordított kiadások nem garantálják a jó eredményt, kulcskérdés az ellátó szervezet hatékonysága, a legrosszabb helyzetben lévők, a kistelepüléseken, a romatelepeken élők elérése, az iskolázottság növelése, a szociális gondoskodás javítása" - véli Kökény Mihály népegészségügyi kormánybiztos. A magyarországi cigányok gazdasági, szociális és egészségügyi helyzetét felmérő, Babusik Ferenc vezette kutatás adataiból kitűnik, hogy a romák között 15-szörös a szembetegség és a vakság előfordulása, s a légzőszervi megbetegedések aránya is több mint tízszerese a teljes hazai népesség adatainak. Daganatok is 60 százalékkal gyakrabban fordulnak elő körükben, míg a magas vérnyomás, a szív- és érrendszeri panaszok száma lényegében nem különbözik az országos átlagtól.
Még mindig "kórháztúlsúlyos" a rendszer - annak ellenére, hogy éppen Kökény nevéhez kötődik az "ágytörvény", amellyel 1997-es minisztersége idején fölülről próbálta lefaragni a felesleges kapacitásokat. "Több urológiaágy van ma Budapesten, mint Párizsban és Londonban együttvéve" - utalt a kormánybiztos az ellátás területi eloszlásának máig meglévő anomáliáira.
Úgy tűnik, az évek óta szövögetett szűrőhálón még mindig túl nagyok a lyukak: a mellrákszűrésre behívott asszonyok 40-50 százaléka megy el a mammográfiára. A 2004-ben kezdődött méhnyakrákszűrésben való részvételi hajlandóság még ennél is kisebb: ezer kiküldött értesítést kézhez kapva 26-an mentek el nőgyógyászhoz. Miközben már a szervezett tüdőszűrés megszüntetésének a gondolata is felmerült az egészségügyi tárcánál, a házi gyerekorvosoknak a második félévtől jóval több kötelező vizsgálatot kell elvégezniük a hozzájuk bejelentkezett pácienseken.
A hazai egészségügy további sorsáról csak az tudható egészen bizonyosan, hogy az idei költségvetés a korábbinál fél százalékkal kisebb GDP-arányos összeget szán a természetbeni kiadásokra. Miközben a költséghatékonyabb állami gondoskodás kialakulásának kevés jele látható, úgy tűnik, az emberek mind többet hajlandók költeni saját egészségükre, és ebben a piacban a magántőke is egyre nagyobb fantáziát lát.
GÁTI JÚLIA