2006. január. 12. 19:45 MTI Utolsó frissítés: 2006. január. 12. 19:14 Itthon

Az EU vizsgálatot indít az M0-ás ügyében

Az Európai Bizottság hivatalosan értesítette a Levegő Munkacsoportot és több helyi civil szervezetet arról, hogy vizsgálatot indít az M0-ás autópálya Csömör és Árpádföld közötti szakaszának engedélyezési eljárása során tapasztalt jogsértések miatt.

A szervezetek csütörtöki közleményükben emlékeztetnek arra, hogy a múlt év nyarán az Európai Bizottsághoz fordultak az M0-ás autópálya Csömör és Árpádföld közötti szakaszának engedélyezési eljárása során tapasztalt jogsértések miatt. A Levegő Munkacsoport és a helyi civil szervezetek szerint ugyanis a múlt év novembere óta hatályos közigazgatási eljárási törvény korlátozza az autópálya-építési eljárásoknál az állampolgári részvétel lehetőségét, az ügyféli jogok elismerését, a bírósági felülvizsgálatot. 

Az Európai Bizottság kérésére a helyi lakosság érdekeit képviselő szervezetek megjelölték azokat az uniós irányelveket, amelyeket a magyar hatóságok szerintük az építési engedélyezési eljárás során megsértettek. 

Az Európai Unió a vitatott szakaszt is magában foglaló teljes beruházást a kohéziós alapból 70 milliárd forinttal támogatja. A panaszosok szerint ez a támogatás csak akkor lehetséges, ha az engedélyezési eljárás megfelel a közösség által támasztott követelményeknek. 

A panaszosok szerint a Csömör és Árpádföld közötti szakasz  felesleges, mert a Pécel és Gödöllő között épülő gyorsforgalmi út révén egyébként is megvalósul az M0-ás keleti szektora. Hivatkoznak azokra a közösségi irányelvekre is, amelyek szerint a nyilvánosságot be kell vonni az ilyen eljárásokba, rendelkezésre kell bocsátani a környezeti információkat. Az irányelvek foglalkoznak az igazságszolgáltatáshoz való jogokkal is - mutatnak rá, hozzátéve: ezeket az elvárásokat a magyar jogrendben is érvényesíteni kell.
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.