2006. január. 11. 11:01 Utolsó frissítés: 2006. január. 11. 13:31 Itthon

Húszmilliárdot bukhat az állam Ferihegy miatt

Új szakaszába lép, és személyes meghallgatásokkal folytatódik az a 90 millió dolláros – mai árfolyamon mintegy 19 milliárd forintos – per, melyet a kanadai Airport Development Corporation indított a magyar állam ellen a ferihegyi 2B terminál üzemeltetési jogának elvonása miatt - írja mai számában a Népszabadság.

A Horn-kormány alatt kötött szerződés alapján az Airport Development Corporation (ADC) és a magyar állam közös cége, a Ferihegyi Utasterminál-fejlesztő (FUF) Kft. először felépítette, majd 1998 decemberétől üzemeltette a budapesti légikikötő 2B utasforgalmi épületét, ám egy 2001 decemberi rendeletre hivatkozva a Fidesz-kormány egyik napról a másikra kitette a céget Ferihegyről, és a teljes repülőtér üzemeltetését a Budapest Airport Rt.-re bízta - írja a Népszabadság ma megjelent száma.

E társaság többségi tulajdonát, ezzel együtt a Ferihegyi repülőtér 75 évre szóló üzemeltetési jogát szerezte meg nemrégiben az angol BAA 464,5 milliárd forintért. Ha veszít is az állam a mostani perben, a privatizációs rekordbevételnek számító pénz láttán még mindig aprópénznek tűnik a kártérítés lehetséges összege - írja a napilap.

Az 1997 februárjában született haszonbérleti szerződés alapján a FUF Kft. legalább 2010-ig üzemeltethette volna a 2B-t, ez alapján a 90 millió dolláros követelés tehát a befektetett pénzből és az elmaradt haszonból adódik. Szakmai és kormányzati körökben valószínűsítik, hogy a magyar államnak fizetnie kell majd. A napilap úgy értesült, hogy a kanadai befektető még egy évvel ezelőtt is hajlott volna a peren kívüli egyezségre, ám ezt politikai okokból senki sem akarta felvállalni.

A választott bíróság előtti meghallgatásokra a jövő héten kerül sor Londonban (ettől függetlenül sokan csak "washingtoni perként" emlegetik az ügyet, melyet eddig Hágában tárgyaltak). A Népszabadság úgy tudja, a FUF korábbi vezetői mellett meghallgatják majd Gansperger Gyulát is, aki a Budapest Airport első igazgatóságának volt elnöke (ma a BAA-partner Wallis vezérigazgatója). A bíróság várhatóan nyáron hirdet ítéletet az ügyben.

Hirdetés
hvg360 Gyükeri Mercédesz 2025. január. 08. 13:14

Hipóval mosott tojás, tesztek horribilis áron, na meg a rendeleti kormányzás – emlékszik, milyen volt a covid magyar módra?

Magyarország az a hely, ahol az öt éve elkezdődött világjárvány a túlárazott és felesleges beszerzésekről, a kormányzati propagandáról, az oroszok és a kínaiak helyzetbe hozásáról, a parlamenti demokrácia szembeköpéséről és az információk eltitkolásáról szólt. No és persze a nyunyókáról.