2006. január. 05. 13:32 MTI Utolsó frissítés: 2006. január. 05. 14:53 Itthon

Művészek támadják a kormány nyugdíj-rendelkezéseit

A volt Művészeti Alap tagjainak egy csoportja az Alkotmánybíróság előtt megtámadta a kormány egyes nyugdíjügyi rendelkezéseit

A Magyar Köztársaság 1992-ben megszüntetett Művészeti Alapjának egykori tagjai szerint a kormány tavaly szeptemberi döntése életkor alapján diszkriminatív módon sok száz művészt kizár a nyugdíjjogosultságból. Az 1992. október 1-jéig 40. életévüket be nem töltött művészekről van szó, akik nyugdíjjogosultságuk eltörlésével egészségügyi ellátásban sem részesülhetnek majd.
  
A Művészeti Alap megszüntetésekor olyan döntés született, hogy a jogutód Magyar Alkotóművészeti Közalapítvány csak azoknak biztosít nyugellátást, akik 1992. október 1-jéig betöltötték 40. életévüket. A Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma e művész korosztály nyugdíjügyét úgy kívánta véglegesen lezárni, hogy visszatéríti a befizetéseket, arra késztetve a művészeket, hogy maguk gondoskodjanak nyugdíjukról.
   
A művészek egy csoportja azt kérte a minisztériumtól, hogy a befizetéseket fordítsák az ígért nyugdíjjogi célokra. A művészek szerint a tárca az ombudsman alkotmányossági aggályait figyelmen kívül hagyva fogadtatta el a kormánnyal 2005 szeptemberében a rendeletet, amely szerint azok a művészek, akik a befizetett járulékot 2005 és 2007 között visszakapják, nyugellátásra méltányossági alapon sem jogosultak.
   
Az érintett, 1952 és 1962 között született művészek saját belátásuk szerint dönthessenek: befizetéseiket tisztességes értéken visszakérik vagy átutaltatják a Nyugdíjbiztosítási Alapba, a Művészeti Alap tagsági idejét szolgálati időnek ismerve el.

Sámuel Balázs, az NKÖM jogi főosztályának vezetője úgy nyilatkozott: a tárca és az általa támogatott Magyar Alkotóművészeti Közalapítvány nyitott az érintett művészek nyugdíjhelyzetének rendezésére.

Elmondta, a tárca minden érintett szervezettel egyeztetett a kérdésben, de korábban nem merült fel olyan szándék, hogy a művészeknek nyugdíjat folyósítsanak.

A kormány a kifogásolt tavalyi rendelettel tulajdonképpen arra biztosított fedezetet, hogy a MAK vissza tudja fizettetni a művészek korábbi befizetéseit 2005 és 2007 között, rendezni akarta ezt az immár 13 éve megoldatlan kérdést. 

Sámuel Balázs furcsának találta, hogy a művészek a szociális biztonsághoz való joguk sérelmét említik, hiszen a tavalyi rendelet éppen az egykori befizetések belátható időn belüli visszatérítéséről szól. A művészek a visszatérítendő befizetéseket önkéntes vagy magánnyugdíj-pénztárba forgathatják, esetleg részt vehetnek a nyugdíj-előtakarékossági programban - fejtette ki.

A tárca egyúttal kész arról egyeztetni a nyugdíjbiztosítási szervekkel, hogy az egykori befizetések valamilyen módon a szolgálati idő alapjául szolgálhassanak - fűzte hozzá az NKÖM jogi főosztályának vezetője.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.