2005. október. 20. 11:21 Utolsó frissítés: 2005. október. 20. 11:22 Itthon

Szerencsevadász-vadászok

Akár tízmillió forintos bírsággal is sújthatják a szerencsejáték-törvény módosítása után azokat a természetes vagy jogi személyeket, akik-amelyek Magyarországon a Szerencsejáték Felügyelet engedélye nélkül internetes fogadásokat szerveznek vagy akár csak ilyen szolgáltatást reklámoznak. A szabályok szigorodnak tehát, bár még az sem egyértelmű, hol is szolgáltat, aki ezt az interneten teszi.

Krupiék. Intés a fogadóirodáknak
© Horváth Szabolcs
Néhány hete újabb internetes fogadóiroda indított magyar nyelvű oldalt. A máltai székhelyű expekt.com már a harmadik olyan cég, amely - bár külföldi tulajdonban van - magyar nyelven (is) igyekszik eljutni hazánk szerencsevadászaihoz. A tavaly nyáron magyarosított Sportingbethez és az ez év tavaszán magyar oldallal előrukkoló BetandWinhez hasonlóan minden bizonnyal az expekt.com is jogértelmezési vitába fog keveredni a Szerencsejáték Rt.-vel. A százszázalékos állami tulajdonban lévő Szerencsejáték Rt. élvezheti majd a hazai pálya előnyeit, ugyanis a szerencsejáték szervezéséről november elsejétől életbe lépő új törvény szigorú piacvédő elemekkel bővült. Eddig is tilos volt a Szerencsejáték Rt. engedélye nélkül szerencsejátékot szervezni vagy reklámozni, de a szankcionálás mostantól keményebb. Ötszázezertől tízmillió forintig büntethetők azok a cégek, amelyek internetes fogadásokat szerveznek, reklámoznak, vagy ebben közreműködnek. Ez a kitétel érinti a távközlési társaságokat is, amelyeknek le kell tiltaniuk a magyar nyelvű fogadóoldalakat. A bankok számára is akad majd teendő, hiszen nem utalhatják a tétek összegét a fogadóirodák számlaszámára.

A Háló megkereste az online fogadóirodák szempontjából konkurens Szerencsejáték Rt.-t, amelynél érthető módon megelégedéssel fogadják a hazai törvényi változtatásokat. Somorjai László szóvivő az aktuális helyzetről lakonikus tömörséggel csak annyit mondott, "mi betartjuk a törvényeket". Arra a kérdésre pedig, hogy a nálunk engedéllyel nem bíró szolgáltatások hirdetésének tilalma nem megy-e szembe a szolgáltatások szabad áramlásáról szóló uniós alapelvvel, kifejtette, a szerencsejátékot mindenhol külön ügyként kezelik. Igenis piacvédelemről, állami monopóliumról van szó. Érthető, hogy az államok a fogadásból és szerencsejátékból származó pénzt a határokon belül akarják tartani, hiszen több országban ez igen fontos bevétele a költségvetésnek, amiből számos helyen közcélokat finanszíroznak. Angliában például ebből a pénzből támogatják a kultúrát, és juttatnak belőle a fogyatékkal élőknek.

Az online fogadásszervezők esetében megválaszolandó kérdés, hogy hol vannak valójában. Ott, ahol bejegyezték őket, vagy ott, ahol maga a fogadás történik? Esetleg ott, ahol a szerverüket működtetik? Vagy sehol, pontosabban a kibertérben? Oravecz László, a Szerencsejáték Felügyelet főosztályvezetője szerint a Magyarországon történő internethasználatra a Magyar Köztársaság törvényei vonatkoznak. A római szerződés biztosítja a szolgáltatások szabad áramlását, de kimondja azt is, hogy adott esetben ez korlátozható.

Az értelmezések szöges ellentétben állnak egymással. A Háló az expekt.com-tól azt tudakolta, hogyan értelmezik saját jogi helyzetüket az EU-ban. A cég sajtókapcsolatokért felelős embere, Klas Winberg szerint több országban van közvetlen engedélyük: Máltán, az Egyesült Királyságban és Ausztriában fogadás-, illetve szerencsejáték-szervezésre. Nyugati szomszédunknál offline üzleteket is működtethetnek. Az expekt.com is érzékeli, hogy Európában erősen védik az állami monopóliumot a szerencsejáték területén, hiába vonzóbb gyakran az online fogadásszervezők ajánlata. "Közel az idő, amikor a monopolizálás koncepciója eltűnik" - reménykedik a sajtós, és emlékeztet az uniós alapelvre, amely szerint nem korlátozható az azonos szolgáltatást felkínáló cégek megjelenése az egyes piacokon. Szerintük a monopóliumok léte - még a szerencsejáték területén is - ellentétes az EU szabályaival.

Balogh Zsolt, a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának tanszékvezetője a Háló kérésére elemezte a helyzetet: "Érdekes ellentmondás van a magyar elektronikus kereskedelmi törvény és az EU elektronikus kereskedelmi irányelve között. Az EU-dokumentum kifejezetten kizárja az információs társadalommal kapcsolatos szolgáltatások köréből a szerencsejáték szervezését. A magyar törvény pedig nem alkalmaz ilyen szűkítést.

Egészen nyilvánvalóan ütközik a koncesszión alapuló magyar törvényi korlátozás a szolgáltatások szabad áramlásáról szóló elvekkel." A tanszékvezető szerint nem kellene protekcionista módon állni a kérdéshez. "Annyi történt, hogy az online fogadószolgáltatások magyarul is hozzáférhetők lettek. Erre a fejleményre nem kellene protekcionista reflexekkel válaszolni. Nota bene, a Sportingbet offenzívájának máris van pozitív hatása a magyar szerencsejáték-piacra. A Szerencsejáték Rt. fejleszteni kezdte online szolgáltatásainak kínálatát."

Az Európai Bizottság belső piacokkal és szolgáltatásokkal foglalkozó szakértője, Charlie McCreevy nemrég a Forbes magazinban fejtette ki: a Bizottság megkérdőjelezi a szerencsejáték-monopóliumok létjogosultságát néhány országban. Említette Svédországot is, ahol a fogadás szinte nemzeti hobbi, és csak az állami tulajdonú Svenska Spel és a lóversenyiroda, az ATG engedélyes fogadásszervező. A skandináv országban máris ölre ment az állami monopólium a külföldi fogadóirodákkal: elsőként a brit Ladbrokes támadta meg azt a döntést, hogy nem engedélyezik működését az országban. A svéd legfelsőbb bíróság júniusban elutasította a britek beadványát, és az állami monopóliumot védő ítéletet hozott. "Az EU rendelkezései lehetővé teszik a tagállamoknak, hogy maguk szabályozzák szerencsejáték-piacukat, méghozzá fogadó polgáraik védelmében" - érveltek a bírák. A Ladbrokes mindamellett fenntartja svéd nyelvű weboldalát, amelynek viszont a brit szabályozás ad legitimitást. Az állás tehát döntetlen, a küzdelem kimenetele kétesélyes.

KOVÁCS ANDREA-HÁRS GÉZA

Hirdetés