Surján: a megállapodás "egy jó irányú tyúklépés"
A brüsszeli megállapodás "egy jó irányú tyúklépés" a brit javaslathoz képest – fogalmazott az EU hétéves költségvetését értékelve a fideszes Surján László néppárti európai parlamenti képviselő.
A politikus felhívta a figyelmet arra, hogy az EP-nek is alá kell írnia a költségvetési javaslatot, ám a parlament tavaly júniusban elfogadott álláspontja 100 milliárddal meghaladja a mostani megegyezést, tehát a két álláspontot valamiképpen egymáshoz kell közelíteni.
"Kérdés, hogy mit fog ehhez szólni a parlament, ha már túl leszünk a miniszterelnökök eufóriáján. (...) Én ma nem mernék jósolni igennel arra, hogy az Európai Parlament január közepén erre egy egyszerű és különösebb vita nélküli szavazással rábólint" – mondta Surján László, aki bízik abban, hogy a parlament és az Európai Tanács ki fog egyezni. "Hét évvel ezelőtt a parlament egy jó két milliárddal meg tudta emelni a tanács által akkor elfogadott költségvetési tervezetet. Én erre a vitára most is számítok, és azt gondolom, hogy mindannyiunk örömére ez most is hasonló eredménnyel fog járni."
Az EP szerint az unió által kitűzött célokat ebből a szűkített költségvetésből nem lehet elérni. Sem a versenyképesség, sem a tudásalapú társadalom terén ez a költségvetési javaslat nem lép előre – jegyezte meg Surján.
Az európai parlamenti magyar képviselőkről szólva hozzátette: pártállásától függetlenül eddig is közös volt a stratégiájuk. "Fazakas Szabolcs szocialista és Szent-Iványi István szabaddemokrata képviselővel közösen részt vettem abban az európai parlamenti bizottságban, amely egy 970 milliárdos EU-költségvetés alapjául szolgáló tervezetet dolgozott ki. Ez 100 milliárddal több a szombat hajnalban kialkudott kompromisszumnál, tehát a 24 európai parlamenti magyar képviselő sokkal jobb eredményt ért el, mint a magyar kormány. (...) Ebből megpróbálunk majd valamit megmenteni".