2005. december. 02. 09:05 MTI Utolsó frissítés: 2005. december. 02. 09:00 Itthon

Magyarország "megvétózná" a csökkentett EU-költségvetést

Magyarország megvétózná a csökkentett támogatásokat tartalmazó EU-költségvetési tervezetet - hangzott el a BBC tévé csütörtök esti budapesti tudósításában, a brit közszolgálati csatorna azt is tudni véli, hogy Blair kész engedni a Nagy-Britanniának járó visszafizetésből.

A Tony Blair brit miniszterelnököt kelet-európai körútján kísérő BBC-tudósító tényként közölte, hogy - amint azt a londoni sajtó már jó ideje írja - a Budapesten tartózkodó Blair a kelet-európai tagországok támogatásaira szánt költségvetési keret 10 százalékos csökkentését javasolja az új EU-tagoknak.

A BBC szerint lengyel illetékesek úgy vélekedtek, hogy amit a brit kormányfő javasol, az akár illegálisnak is bizonyulhat, név nélkül idézett magyar illetékesek pedig azt mondták a tudósítónak, hogy Magyarország megvétózna egy ilyen javaslatot, ha az valóban az asztalra kerül.

A Financial Times e hét eleji értesülése szerint Lengyelország is azzal fenyegetőzik, hogy a decemberi brüsszeli EU-csúcson megvétózhatja a költségvetési megállapodást, ha jelentősen megnyirbálják a 2007-2013-as költségvetési időszakban általa várt 60 milliárd eurós támogatást.

Gyurcsány Ferenc magyar kormányfő ugyancsak a Financial Timesnak az uniós költségvetés ügyében folyó vita kapcsán a héten azt mondta, a nyugat-európai EU-tagok "a különböző európai térségek közötti lehetséges legsúlyosabb konfliktusokkal" lesznek kénytelenek szembenézni, ha nem lesznek nagyvonalúak az új tagok iránt.

A magyar miniszterelnök a brit üzleti napilapnak kijelentette, Nagy-Britanniának - az EU soros elnökének - újra kellene gondolnia a Kelet-Európának szánt segélyek csökkentéséréről szóló, a 2007-2013-as költségvetés vitájának megoldása végett kidolgozott javaslatát.

A brit sajtó szerint ugyanakkor Tony Blair azzal érvel, hogy csökkenthető a térségi segély, mert az új tagállamok úgysem használják fel teljesen a nekik folyósított EU-pénzeket.

Csütörtök késő esti londoni beszámolók szerint egyébként Blair mostani kelet-európai körútján jelezte, hogy a kompromisszum érdekében kész engedni akár 1 milliárd eurót is a Nagy-Britanniának járó, most már évente több mint 5 milliárd eurós uniós visszatérítésből. Ezt még Margaret Thatcher volt konzervatív brit kormányfő harcolta ki 1984-ben, arra hivatkozva, hogy Nagy-Britannia befizetéseihez képest elenyésző mezőgazdasági juttatásokban részesül.

A többi uniós tagállam körében rendkívül népszerűtlen brit visszatérítés a jelenlegi költségvetési patthelyzet egyik fő eleme, mert London hivatalosan csak akkor hajlandó ennek csökkentéséről tárgyalni, ha Franciaország kész lenne megfontolni a közös uniós agrárpolitika radikális reformját, amiről azonban Párizs egyelőre hallani sem akar. Blair keddi telefonbeszélgetése során a magyar miniszterelnök elfogadhatatlannak nevezte azt a brit javaslatot, amely szerint 25 milliárd euróval csökkentenék az EU költségvetését, illetve tíz százalékkal az új tagállamoknak járó felzárkóztatási támogatásokat.

A mai budapesti találkozón Gyurcsány Ferenc és Tony Blair mellett Jirí Paroubek cseh, Kazimierz Marcinkiewicz lengyel és Mikulás Dzurinda szlovák miniszterelnök vesz részt.

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.