2005. november. 29. 08:58 MTI Utolsó frissítés: 2005. november. 29. 09:12 Világ

A kormányfő szerint elfogadhatatlan Blair javaslata

Elfogadhatatlannak nevezte Gyurcsány Ferenc miniszterelnök egy keddi televíziós interjúban Tony Blair brit kormányfő javaslatát, hogy 170 milliárd euróval csökkentsék a következő EU-költségvetési tervezetet.

"Az, amit most javasol Blair miniszterelnök, az elfogadhatatlan" - szögezte le a miniszterelnök a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában. Szerinte nem szabad olyan helyzet kialakulását sem megengedni, hogy az új tagállamok zsarolhatók lehessenek azzal: ha nincs uniós költségvetés 2007-től, akkor rosszul járnak.

Gyurcsány Ferenc elmondta, hogy szakértői szakértői szintű egyeztetés már volt a kérdésről Budapesten, múlt hét pénteken. Véleménye szerint a tíz új tagország többsége ezt a javaslatot nem tudja elfogadni. A miniszterelnök úgy fogalmazott, hogy ezek az országok "nem fognak úgy viselkedni, mint akik megengedhetik azt maguknak, hogy velük ezt a játékot játsszák".

Gyurcsány Ferenc szerint nem kell 2007 előtt egy évvel feltétlenül, bármi áron költségvetést készíteni. Úgy vélte, hogy az osztrák elnökség alkalmasabb talán lesz erre, "mint az a fajta empátia, amellyel a britek most kezelik az új országoknak a problémáját".

Véleménye szerint a következő év közepére, az osztrák elnökség végéig kell megállapodni a 2007 és 2013 közötti uniós költségvetésről. Tony Blair brit miniszterelnök, az Európai Tanács soros elnöke december 2-án látogat Budapestre.

Blair nyugtatgatná az új tagállamokat

Tony Blair brit kormányfő tegnapi bejelentése szerint London változatlanul úgy véli: a júniusi luxemburgi EU-csúcson beterjesztett, 2007-2013 közötti időszakra szóló, 871 milliárd eurós uniós költségvetés túlméretezett. A britek elsősorban a kohéziós és a strukturális pénzalapok lefaragásával szeretnék karcsúsítani az uniós büdzsét. Blair szóvivője igyekezett arról biztosítani az EU új tagállamait, amelyek türelmetlenül várják a megállapodás megszületését a költségvetés tárgyában, hogy ők fogják a legtöbbet profitálni a brit javaslatból.

Luxemburg, amely Nagy-Britannia előtt, az idei első fél évben az EU soros elnöke volt, az EU-tagállamok nemzeti össztermékének (GNI) 1,06 százalékára rúgó uniós költségvetési tervezetet nyújtott be. A javaslatot a 25 EU-tagország közül 22 támogatta. Ám a tárgyalások összeomlottak, amikor Blair nem volt hajlandó lemondani a Nagy-Britanniának járó költségvetési visszatérítésről, Jacques Chirac francia elnök pedig elutasította a francia parasztoknak járó agrártámogatások bármilyen csökkentését.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.