2005. december. 01. 17:37 MTI Utolsó frissítés: 2005. december. 01. 17:10 Itthon

HIV- és a hepatitiszfertőzést szűrő országos program indult

Az intravénás kábítószer-használók körében a HIV- és a hepatitiszfertőzést szűrő országos program indult csütörtökön Szegeden.

A program kampányszerűen kezdődik el öt vidéki nagyvárosban, Szeged mellett Debrecenben, Miskolcon, Pécsett és Szombathelyen a helyi drogambulanciák bevonásával - mondta Zacher Gábor klinikai toxikológus. Az önként jelentkezőktől vért vesznek és egy hét múlva megkapják a vizsgálat eredményét, arról, hogy a fertőző májgyulladás A, B, és C vírusa, illetve a HIV-vírus jelen van-e szervezetükben - közölte a szakember.

A fővárosi Péterffy utcai kórházban 2001 februárja óta szűrik az intravénás droghasználókat, ez idő alatt több mint kétezer embert vizsgáltak meg - közölte Zacher Gábor. Hozzátette: ez viszonylag mély merítés a becslések szerint nyolc és fél ezres hazai intravénás droghasználó populációból.

A fertőzött tű vagy fecskendő közös használata miatt az intravénás kábítószer használók a leginkább veszélyeztetett populáció. Magyarország helyzete jobb a környező országokénál, az eddigi vizsgálatok során a hepatitisz vírust a populáció 30 százalékánál, a HIV-vírust pedig két embernél mutatták ki - mondta a toxikológus.

Ez nem azt jelenti, hogy csupán ennyi fertőzött van, hiszen biztos vannak olyanok, akik nem kerültek az egészségügyi ellátórendszerbe, így vért sem vettek tőlük - hangsúlyozta a szakember. A kampányszerű szűrővizsgálat célja, hogy ezek a fiatalok fennakadjanak a "rostán", hisz az ő érdekük is, hogy tisztába legyenek saját egészségi állapotukkal. Bár az AIDS-et és a hepatitisz C típusát még nem lehet gyógyítani, már vannak olyan terápiás lehetőségek, melyekkel a szerhasználók élete meghosszabbodhat - közölte Zacher Gábor.
Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?