2005. november. 15. 11:07 Utolsó frissítés: 2005. november. 15. 11:11 Világ

Valóban meggyógyulhat egy HIV-fertőzött?

Egy „öngyógyuló HIV-fertőzött” történetével van tele a világsajtó néhány napja. Magyar orvosok azonban fenntartással fogadják a „fantasztikusnak” minősített esetet.

"Magyarországon is van olyan fertőzött, akinek a véréből nem mutatható ki a vírus" – mondta Dr. Újhelyi Eszter, az AIDS-betegek kezelésével foglalkozó Szent László Kórház kutatója a TV2 Aktív című műsorában. A Nemzeti AIDS Bizottság tagjaként is dolgozó orvos hangsúlyozta, hogy mivel nem minden esetben mutatható ki a vírus, ezért ilyenkor egy speciális vizsgálat teszi csak lehetővé, hogy kiderüljön: a fehérvérsejtek DNS-ében van-e HIV-vírusra jellemző szakasz. Azt azonban nem lehet tudni, hogy a különleges gyógyulást produkáló brit Andrew Stimpson esetében elvégezték-e ezt a vizsgálatot.

A fiatalemberrel 2002-ben közölték, hogy pozitív lett HIV vizsgálatának eredménye. Ezt követően olyan gyógyszerkoktélt kezdett el szedni, amelyet a magyar betegek is kapnak, és amely gátolja a vírus szaporodását és egyben kimutathatóságát – akár évekig is. Stimpson állapota nem romlott, az orvosok 2003 októberében újabb vizsgálatot végeztek el rajta – ez az eredmény azonban már negatív lett, ahogy a 2003 decemberi és a tavaly márciusi véreredmények is.

Újhelyi Eszter azt a lehetőséget sem zárja ki, hogy a 25 éves Stimpson egyáltalán nem volt fertőzött. Léteznek ugyanis olyan gyógyszerek, amelyek hatása alatt hamis eredményt mutathat a vérvizsgálat. Mivel Stimpsonnál nem ismételték meg többször az első tesztet, így – a doktornő szerint – az is előfordulhat, hogy nem egyáltalán nincs jelen a vírus a szervezetében. Ugyanakkor az is lehetséges, hogy a vírus csupán lappang, és csak később lehet majd kimutatni.

A magyar orvosok szerint az eset tehát nem egyedi és további alapos vizsgálatok bizonyíthatják vagy cáfolhatják az öngyógyuló HIV-fertőzött fiúról szóló híreket.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.