Gyurcsány és Orbán is találkozott Barrosóval
Magyarország építkezik, befektet a jövőbe és törleszti az elmúlt 20-30 év szociális adósságát. Fejlett és igazságos országot szeretnénk, és tudjuk, hogy ehhez sok mindent korszerűbbé és igazságosabbá kell tenni - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök.
A kormányfő erről Jose Manuel Barrosóval, az Európai Bizottság elnökével folytatott szombati megbeszélését követően, sajtótájékoztatón beszélt a magyar költségvetés kapcsán. "Az államszerkezet, az egészségügyi rendszer és a közoktatás korszerűbbé és igazságosabbá tétele érdekében szükséges változtatások Magyarországon nem történhetnek meg diktátumokkal, úgy, hogy a szükséges változtatásokban nem ért egyet az ország egésze, azokat a politikai elit kikényszeríti" - jelentette ki Gyurcsány Ferenc.
"Természetesen tudjuk, hogy a közös célok terhelik a költségvetést, pontosan tudjuk, hogy ez felette van a maastrichti kritériumoknak, de nem akarunk Párizst, nem akarunk éhséglázadást, nem akarunk fejletlenségben hagyott régiókat, ezért megértést kérünk a bizottságtól" - fogalmazott a miniszterelnök.
Amellett érvel, hogy fogadják el, "az egyensúlyi pályára való visszatérés legalább három évet vesz igénybe, 2008-ig, és mindezt úgy, hogy nem kíván a magyar kormány a szociális rendszerbe olyan módon beavatkozni, hogy a változás terheit az átlag és átlag alattiak vigyék, és nem kíván leállítani autópálya-építkezéseket" - hangsúlyozta a kormányfő.
"Tudom, hogy mi a dolgom és tudom, hogy Magyarországnak mi a dolga: megóvni a szociális biztonságot, modernizálni az országot és egyensúlyban tartani a költségvetést" - mondta Gyurcsány, aki szerint amíg a gazdaság ilyen jól növekszik és lesz elég elszántság a változtatásokra, Magyarország úgy fog visszatérni az egyensúlyi pályára, hogy közben nem kell érte sem modernizációs, sem elviselhetetlen szociális árat fizetni.
Gyurcsány elmondta, Magyarország érdeke, hogy ha lehetséges, megszülessen a megyegyezés még a brit elnökség alatt egy olyan 2007-2013-as költségvetésről, amely képes finanszírozni a kibővül Európa közös eszményeit és szándékait.
"Egyszerre kell megvalósulnia a kohézió fenntartásának és a jövőbe való befektetésnek, a versenyképesség növelésének" - mondt José Manuel Barroso. Minden tagállam felelőssége, hogy a makrogazdasági stabilitást fenntartsa - mondta a megbeszélés magyar költségvetéssel foglalkozó részével összefüggésben az elnök, hozzátéve: úgy látja, hogy a magyar kormány megtesz minden ehhez szükséges intézkedést.
A kormányzati hibák miatt az Európai Unió ne alkalmazzon szankciókat Magyarország ellen - erre kérte Orbán Viktor az Európai Bizottság elnökét, akivel a volt miniszterelnök is megbeszélést folytatott szombaton Budapesten.
"Kétségkívül igaz, hogy évek óta valótlan adatokat közöl Magyarország az Európai Unióval a költségvetés állapotáról, és ez csúnya dolog. Azért, mert a kormány három éven keresztül nem mondta meg az Európai Uniónak az igazat, azért ne büntessék meg a magyar embereket, ezért semmifajta szankciót ne alkalmazzanak Magyarország ellen, azok miatt a hibák miatt, amik megtörténtek" - mondta a pártelnök a megbeszélés után újságíróknak.
Orbán Viktor barátinak nevezte a találkozót, hiszen - mint mondta - José Manuel Barroso az Európai Néppárt jelöltjeként lett az Európai Bizottság elnöke, így "ezer éve" ismerik egymást. Kérését ezért igyekezett nyomatékosan, régi barátságukra és az unió jövőjére hivatkozva a bizottság elnökének figyelmébe ajánlani. Mint mondta, a következő egy-két hónapban a Fidesznek, mint az Európai Néppárt magyar tagszervezetének, Budapesten és Brüsszelben is sokat kell dolgoznia azért, hogy az unió ne alkalmazzon büntetést.