2005. november. 08. 14:42 MTI Utolsó frissítés: 2005. november. 09. 15:43 Itthon

A BRFK válasza a hvg.hu cikkére

Általában két-három percet kell várnia annak, aki a 112-es segélyhívószámot tárcsázza a fővárosban, illetve Pest megyében - cáfolta a BRFK központi ügyeleti főosztályának vezetője azokat a sajtóhíreket, amelyek szerint hosszú ideig várni kell arra, hogy felvegyék a segélyhívó telefont.

Késedelmes segítség
Egy szórakozásra szánt péntek estén öt fiatalt támadtak meg Budapest belvárosában. A tíz főből álló társaság a tettlegességen túl ki is rabolta a sértetteket, akik a 112-es segélyhívószámot tárcsázva igyekeztek többször is segítséget kérni. Tették ezt ők, az arra járók és - mint utóbb kiderült - a környéken lakók is. A vonal azonban tizenöt percen keresztül használhatatlan volt, egy hang gépiesen ismételgette: „Kérem, várjon!” Hozzátette azt is, hogy jelenleg minden kezelő foglalt, végül megnyugtatásul közölte: fogadták a hívást. A helyszínre érkező rendőr a számonkéréskor csak vállat vont: „kérem, péntek este mire számítottak?”

Olvassa el a hvg.hu cikkét
Szerintem a maximális várakozási idő (szilvesztert leszámítva) általában kettő percnél biztosan nem több, de teljes leterheltségnél ez az idő növekedhet - mondta Artner István alezredes.

A hvg.hu híradása szerint "Kérem, várjon!” – ismételgeti egy hang közel negyed órán keresztül a 112-es segélyhívó vonal másik végén, egy kereskedelmi rádió majdnem félórán keresztül sikertelenül próbálkozott, a Blikk című bulvárlap öt percig nem érte el a számot, a Magyar Hírlap több mint négy perces csengetés után járt sikerrel.

Az alezredes kedden közölte, kizártnak tartja, hogy húsz percet kelljen várni a központ jelentkezéséig, ahogy az a sajtóban megjelent.

Arra is felhívta a figyelmet, a várakozási idő nagyban függ attól: hány hívás érkezik egy időben. Tájékoztatása szerint a központban dolgozók, akik egyszerre fogadják a 112-es és a 107-es számokra érkező hívásokat, 15 munkaállomáson dolgoznak egy időben. (Megjegyezte: csak a fővárosból indított 107-es hívások futnak be a budapesti központba.)

Új segélyhívó rendszert terveznek? (Oldaltörés)

A központi ügyeleti főosztály vezetője elmondta, hogy a nap 24 órájában átlagosan ötezer hívás érkezik a fővárosból és Pest megyéből; ezek 60-65 százaléka igényel intézkedést, a többi hívás téves, illetve sokan a 112-est hívják új mobiltelefonjuk kipróbálásakor, vagy ezen a vonalon nyilvánítanak véleményt a rendőrség munkájáról.

A segélyhívó rendszerrel kapcsolatban évente tíz-húsz panaszt kapunk - mondta, hozzátéve: ezeket minden esetben kivizsgálják. A bejelentések 90 százaléka megalapozatlan - fűzte hozzá.

A Magyar Hírlap belügyi forrásból úgy értesült, hogy a kormány két héten belül dönthet egy új segélyhívó központ létrehozásáról, ahol az egységes 112-es hívószámot az amerikai 911-es segélyhívó mintájára működtetnék. Ott a telefonok mögött ülők minden káreseményről - legyen az erdőtűz vagy baleset - előre elkészített kérdéssorok alapján kérdezik ki a betelefonálót, és az adatokat rögtön a számítógépbe táplálnák, ahonnan program irányítaná a megfelelő segítséget a helyszínre - értesült a napilap.

Az MTI belügyi forrásból úgy tudja, a 112-es rendszere annyiban változik, hogy egy szűrőt, egy úgynevezett "előválogató" lépcsőt építenek be a struktúrába.

Hirdetés
hvg360 Kovács István 2025. január. 10. 18:02

Igazi kommunista fellegvárban nyaral Orbán Viktor

Sarló-kalapácsos zászlók az út mellett, kirobbanthatatlan kommunista vezetés, Marx, Engels, Krisna és Visnu közös felvonulása és transzneműek ingyenes átműtése az állami klinikákon – mindez egy helyen van Indiában, és pont abban a szövetségi államban, Keralában, ahol Orbán Viktor a januári vakációját tölti.