2005. november. 05. 10:50 MTI Utolsó frissítés: 2005. november. 05. 13:29 Itthon

Szuperfegyvert kapunk Ukrajnától

Szuperfegyver érkezik hétfőn a Hadtörténeti Múzeumba Ukrajnából. Az Európában egyedülálló kiállítási tárgy a béke szimbóluma.

Szuperfegyvert, egy interkontinentális ballisztikus rakétát adományozott az Egymásért Alapítvány a Hadtörténeti Múzeumnak. A hidegháború rettegett szovjet stratégiai csapásmérőjének továbbfejlesztett - de természetesen hatástalanított - változata hétfőn érkezik Ukrajnából - közölte Földesi-Szabó László a fegyvert adományozó alapítvány kuratóriumának elnöke.

A 24 méter hosszú, 3,5 méter átmérőjű SS24-es ballisztikus rakéta katonai és rendőri kísérettel hétfőn reggel 8 órakor lépi át az ukrán-magyar határt Záhonynál, majd a Hadtörténeti Múzeum keceli parkjában állítják fel ukrán szakértők segítségével. Az Európában egyedülálló kiállítási tárgy Magyarországon új szerepet kap, a robbanó töltet nélküli interkontinentális szuperfegyver a „Béke hídját” szimbolizálja a volt szovjet tagköztársaságok között.

A szakember tájékoztatása szerint az SS24-es a 80-as évek második felében misztikus fegyver volt mind a keleti, mind a nyugati blokk szemében. Földről és víz alól egyaránt indíthatták, az indítóállványt felszerelhették tengeralattjáróra, hajóra, szárazföldi hordozóeszközre, de volt, amikor egy vonatot alakítottak át erre a célra, a szerkezetet álcázott alagutakban elrejtve. A rakétafej akár hat nukleáris robbanófejet is befogadhatott. A rettegett rakéta "fénykorában" még menet közben is irányítható volt és hatótávolsága elérte a 12 ezer kilométert. A volt szovjet tagállamok területén több ilyen rakéta van még hadrendben

A már működésképtelen fegyvert a Hadtörténeti Múzeum felkérésére az egészségügyi és oktatási intézmények támogatásának misszióját felvállaló Egymásért Alapítvány kutatta fel Ukrajnában, majd egy fegyvergyárban hatástalanították. A ballisztikus rakéta ára pár ezer dollár volt.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.